Zmodernizovaná žilinská škola má 16 nových odborných učební

ŽILINA – Výsledkom komplexnej rekonštrukcie priestorov Strednej odbornej školy (SOŠ) elektrotechnickej v Žiline je 16 nových odborných učební. Ako na utorkovom slávnostnom otvorení zmodernizovaných priestorov školy uviedla predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová, takmer trojmiliónová investícia bola možná vďaka eurofondovej podpore z Integrovaného regionálneho operačného programu.

Existujúca prístavba na ľavej strane budovy bola nadstavená o dve nové podlažia. „Na pravej strane je rovnako štvorpodlažná prístavba s odbornými učebňami a študovňou. Škola je bezbariérová, disponuje vonkajšou rampou pre imobilných a výťahom. Vďaka všetkým rekonštrukčným prácam sa podarilo vytvoriť 16 nových učební, čo umožní škole zjednotiť celý vzdelávací proces na jedno miesto,“ skonštatovala Jurinová. Upozornila, že v rámci ekologických riešení bolo na strechu budovy umiestnených 28 solárnych panelov poháňajúcich vzduchotechniku s rekuperáciou vzduchu.

Súčasťou eurofondového projektu bolo aj obstaranie materiálno-technického vybavenia, pribudlo robotické pracovisko pre výučbu, CNC fréza a komplexné modulové pracovisko inteligentnej siete a alternatívnych zdrojov. „Obstarané zariadenia pokrývajú všetky oblasti elektrotechniky – od jej výroby a uskladnenie cez prenos a distribúciu elektrickej energie k spotrebiteľovi až po jej efektívne využitie s rôznou pridanou hodnotou pre užívateľa,“ poznamenal riaditeľ školy Ľubomír Králik.

Modernizačný projekt v SOŠ elektrotechnická, ktorú aktuálne navštevuje 373 žiakov, podľa jeho slov prispeje k inováciám školského vzdelávacieho programu. „Problematika inteligentnej inštalácie či smart technológií sú novinkami, ktoré musíme zapracovať do učebných plánov. Konkurencia je totiž silná a my chceme pripravovať kvalitných absolventov, aby sa zaradili na trh práce a dokázali sa mu prispôsobiť,“ dodal Králik.

Viac o téme: stredná škola, učebne, Žilina

Súvisiace články