Regióny Žilina Šport Jasná Top

Zvládne Vlhová výhodu domáceho prostredia? Tlak na Liptáčku bude v Jasnej enormný

Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára v rakúskom Semmeringu. Zdroj: TASR / AP

JASNÁ – Preteky v domácej obývačke Petry Vlhovej. Aj tak by sa dal parafrázovať Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní, ktorý bude počas víkendu zrejme najsledovanejším podujatím na Slovensku. V hlavnej úlohe s 25-ročnou Vlhovou, ktorá je v Jasnej doma.

 

Rodáčka z Liptovského Mikuláša to má do Demänovskej doliny na skok, ani nie 15 minút jazdy autom. Pozná tu všetko a všetkých. Nikde inde nemá takú výhodu domáceho prostredia ako v Jasnej. Svetový pohár sa sem vrátil po piatich rokoch, ale za úplne odlišných podmienok, ako v roku 2016. Vtedy pomaly končila s kariérou Veronika Velez-Zuzulová a Vlhová iba nasávala atmosféru veľkých pretekov vo Svetovom pohári. Víkendové preteky, ktoré sú najvýznamnejším športovým podujatím na Slovensku v tomto roku, už budú iné. Pri trati nebude 15-tisíc fanatických slovenských fanúšikov, nebudú divoké a odviazané sprievodne spoločenské aktivity, Jasná nezažije 24-hodinovú párty na svahu aj mimo neho.

Koronavírus jednoducho zmenil všetky plány organizátorov. Extrémne bezpečnostné opatrenia urobili z Jasnej najstráženejšie miesto na Slovensku, život v bubline má svoje pravidlá, režim. Na druhej strane budú preteky mimoriadne sledované z pohľadu vývoja vo Svetovom pohári. V celkovom poradí je totiž súboj o veľký kryštálový glóbus zúžený už iba na dvojicu Lara Gutová – Behramiová a Petra Vlhová. Rozdiel medzi nimi je 187 bodov v prospech Švajčiarky a do konca sezóny zostáva odjazdiť už iba štyri slalomy, dva obrovské slalomy, jeden zjazd a superobrovský slalom.

 

Slovenská slalomárka Petr Vlhová na trati Svetového pohára v Záhrebe. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Súťažný dvojblok v Jasnej má aj ďalší špeciálny náboj, okorenený je prítomnosťou najväčšej hviezdy súčasného zjazdového lyžovania – Mikaely Shiffrinovej. 25-ročná Američanka má za sebou turbulentné obdobie, keď za posledný rok prechádzala z jedného extrému do druhého. Vo februári 2020 jej zomrel otec, po jeho úmrtí prerušila sezónu a uvažovala, či sa vôbec k lyžovaniu vráti. V letnej príprave si zranila chrbát a preto v aktuálnej sezóne vynechala viac ako polovicu pretekov a sústredila sa viac na tréning, testovanie lyží a na svetový šampionát.

V Taliansku potvrdila svoju extra triedu, keď získala medailu v každej disciplíne, v ktorej štartovala. Získala zlato v kombinácii, striebro v obrovskom slalome a dva bronzy v slalome a Super G. Do Jasnej prišla oddýchnutá a namotivovaná. Vie veľmi dobre, že tlak a očakávania budú ležať na Vlhovej ramenách. Ona môže zo všetkého iba profitovať. Vo Svetovom pohári sú totiž Shiffrinovej ambície zredukované už iba na umiestnenia v prvej trojke v jednotlivých disciplínach, respektíve na malý kryštálový glóbus v slalome. Tu má iba 65-bodovú stratu na Vlhovú. Celkové poradie už nie je pre Shiffrinovú témou.

 

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pred pretekmi Svetového pohára v rakúskom Flachau. Zdroj: TASR / AP

V Jasnej to tak bude nielen veľký duel medzi Gutovou-Behramiou a Vlhovou, ale tešiť sa môžeme aj na pikantný mikrosúboj Vlhová – Shiffrinová. Veď rivalita medzi oboma tábormi je stále obrovská, prestíž a víťazstvo zo slalomu v Jasnej je pre pre nich prioritou. Pre Vlhovú absolútnou. Potrebuje na domácej trati vydolovať maximálny počet bodov – 200, respektíve musí ich získať viac ako Švajčiarka. No bude to mať ťažké. V obrovskom slalome bude úspechom umiestnenie v prvej päťke, kým v slalome má momentálne úžasnú formu majsterka sveta Katharine Liensbergerová z Rakúska. Nuž a Shiffrinová jej v tejto disciplíne už roky najlepšia. Mimochodom, pre piatimi rokmi v Jasnej Shiffrinová vyhrala slalom a tretia bola Velez-Zuzulová.

“Na jednej strane je skvelé, že môžem byť doma a mať taký pokoj. Na druhej, je to iné. Keď som v zahraničí, nikto ma nerieši a len si idem. Tu sú všetky oči na mne a nie je to jednoduché, ale som s tým v pohode. Samozrejme, som teraz v takej pozícii, že musím útočiť, aby som sa vrátila na prvé miesto v celkovom hodnotení. Najmä sa budem snažiť podať dobrý výkon, dať zo seba maximum a neriešiť, či budem prvá, druhá, a či sa posuniem v hodnotení. Budem sa sústrediť sama na seba a potom si to rozoberieme, koľká som a či mám ešte šancu,” povedala Vlhová pred víkendovými pretekmi, ktoré sú pre celý jej tím výnimočné.