Regióny Žilina

Agresívny diviak ZAÚTOČIL na dievča so psom! Behá po SÍDLISKU, ľudia v OHROZENÍ 

Veľký lov na diviaču zver.
Ilustračné. Zdroj: TASR / Ján Krošlák

ŽILINA – V posledných týždňoch majú Žilinčania čoraz väčšie problémy s neželanými návštevníkmi miestnych sídlisk. Nebezpečné diviaky ich ohrozujú skoro na dennej báze. Veľkú hrozbu však v posledné dni spôsobuje samica s niekoľkými mláďatami, ktorá sa má pohybovať prevažne v okolí Lesoparku Chrasť a areálu žilinskej univerzity.

 

Nebezpečná samica diviaka chrániaca si svoje mladé sa čoraz častejšie pohybuje popri ľudských obydliach na sídliskách Solinky a Vlčince. Portál zilinak.sk na ňu upozornila obyvateľka jedného zo sídlisk, ktorá mala s agresívnym tvorom osobnú skúsenosť. Počas nedeľného venčenia svojho psíka v lesoparku taktiež narazila na veľkého diviaka, ktorý ju začal naháňať.

„Akonáhle som videla rozryté popri ceste, chcela som sa stočiť, a zrazu stál diviak predo mnou a hneď sa rozbehol proti mne. Naháňal ma dobrých 50 metrov, nechýbalo mu veľa a mal by ma. Kúsok odtiaľ ako ma naháňal sa prechádzali ľudia, mamičky s malými deťmi a chodili cyklisti, ktorí to videli, tak som ich upozornila, nech bežia od toho miesta a hlavne tam nejdú,“ opísala incident mladá Žilinčanka.

Spomínaný Lesopark, kde sa divé zvieratá pohybujú, je obľúbenou lokalitou cyklistov ale aj rodín s deťmi či psíčkarov. O to viac je hrozba agresívnej diviačice nebezpečná.

„Príde mi to nebezpečné a natoľko po osobnej skúsenosti riskantné, že som Vás o tom chcela informovať, keďže by som rada predišla tomu, že by sa to začalo riešiť, až keď by niekto utrpel vážne zranenie alebo kvôli tomu prišiel o život, keďže (údajne) diviačica je rozzúrená, pretože si chráni mladé. Verím, že sa situácia vyrieši tým najbezpečnejším a najlepším spôsobom,“ doplnila Žilinčanka.

Správu s rovnakým znením e-mailom preposlala aj primátorovi mesta Petrovi Fiabáne, vedúcemu Oddelenia životného prostredia Mestského úradu Žilina Filipovi Koptákovi a viceprimátorovi Martinovi Kapitulíkovi. Vedenie mesta a mestskú políciu sme kontaktovali aj my s otázkou, či budú situáciu riešiť.