Regióny Žilina Top

AKTUÁLNE ELEKTRIKÁRI začali STRIHAŤ káble! Ľudia sú v šoku: Ostali BEZ INTERNETU a TV! Zistite, či to hrozí aj u vás

Ilustračné foto. Zdroj: TASR

NESLUŠA – Stratili trpezlivosť. Elektrikári už majú dosť toho, že súkromné spoločnosti využívajú ich stĺpy pre optické káble. Rozhodli sa nekompromisne konať a káble prestrihnúť. Súkromná spoločnosť sa ale bráni, že elektrikári takto likvidujú konkurenciu. Hovoria dokonca o mafiánskych praktikách.

Súkromní poskytovatelia internetových služieb ťahajú optické káble po stĺpoch elektrického vedenia. Podľa elektrikárov sú takýchto spoločností desiatky, pričom v 90 percentách to robia bez ich súhlasu. “Tým pádom je to nelegálne, nebezpečné a takisto to ohrozuje plynulosť a bezpečnosť prevádzky našej distribučnej sústavy,“ viedol pre RTVS hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.

Elektrárenská distribučka nelegálne visiace drôty preto pred pár dňami jednoducho odstrihla v Nesluši na Kysuciach. Bez pripojenia na internet tak jedným strihnutím elektrikárskych klieští zostalo okolo tisíc ľudí. Ak nemajú anténu alebo satelitný príjem, nepozrú si ani televíziu. Distribučná spoločnosť podotýka, že na montáž káblov treba povolenie. Firma, ktorá vešala káble na stĺpy bez povolenia, riskovala podľa odborníkov aj život.

Považujú to za mafiánske praktiky

Konateľ súkromnej firmy, ktorá inštalovala optické káble v Nesluši, tvrdí, že Stredoslovenskú distribučnú viackrát neúspešne žiadali o povolenie. V stanovisku, ktoré poskytovateľ optickej siete poslal TV Markíza uvádza, že energetici zneužívajú pozíciu monopolu a odstrihnutie kábla s internetom považujú za mafiánsku praktiku. „Stredoslovenská distribučná sa aktívne snaží odstrániť konkurenciu, aby bola monopolom nielen v poskytovaní elektrickej energie, ale aj v poskytovaní internetového pripojenia,“ vyhlásil konateľ Wnet Techonolog Tomáš Čečko.

Poukazujú totiž na prepojenosť firiem. „Stredoslovenská distribučná si zabezpečila legálne súťažným konaním, že si tu vybuduje optickú sieť. Vyhrala to firma Kinet, s ktorou uzatvorila zmluvu,“ uviedla pre RTVS starostka obce Nesluša Zuzana Jancová. Jediným spoločníkom firmy Kinet je Stredoslovenská energetika, teda sestra Stredoslovenskej distribučnej. Elektrikári tvrdia, že v obci majú vlastnú optickú sieť, ktorú si môžu súkromné firmy prenajať.

Budú ich nasledovať ďalšie obce a spoločnosti?

V Kysuckej Nesluši tak vôbec prvýkrát na Slovensku dávali zo stĺpov dolu nelegálnu optiku. Nie je vylúčené, že tento dlhodobý problém začnú riešiť distribučky aj v iných lokalitách. Oplatí sa preto overiť, či váš váš poskytovateľ internetu namontoval káble v súlade so zákonom. V opačnom prípade raz môžete byť po zapnutí notebooku či televízie nemilo prekvapení.