Regióny Žilina

AKTUÁLNE OBROVSKÁ TRAGÉDIA Lavína STRHLA dvoch ĽUDÍ, jeden muž je MŔTVY

Ilustračné foto. Zdroj: regiony.sk

VEĽKÁ FATRA – Vo Veľkej Fatre strhla lavína dvoch ľudí. Na sociálnej sieti o tom informuje Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby.

Aktualizované 15:40 – 65-ročný muž žiaľ utrpel zranenia nezlučiteľné so životom.
Druhý muž je v opatere horskej záchrannej služby. Okolnosti nešťastia, ku ktorému došlo v žľabe pod vrchom Krížna, priblížili leteckí záchranári, ktorí na mieste zasahovali. “Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu začal s jeho oživovaním,” uviedla letecká záchranná služba.

Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. “Vzhľadom na riziko pádu sekundárnej lavíny bolo potrebné pacienta z miesta čo najrýchlejšie evakuovať. Počas medzipristátia bol preložený na palubu, počas celej záchrannej akcie a prevozu kontinuálne resuscitovaný. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu svojim zraneniam počas prevozu napokon podľahol. Lekárka mohla skonštatovať už len úmrtie,” uzavreli záchranári.

Aktualizované 14:30 – Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby uviedlo, že hlavným lavínovým problémom je vetrom previaty sneh na záveterných stranách hrebeňov, pod skalnými stenami a v úzkych žľaboch. “Hrozia aj lavíny z nového snehu, ktorý je uložený na tvrdej vrstve z predchádzajúcich dní. V niektorých prípadoch hrozia stredné lavíny, výnimočne aj veľké spontánne lavíny,” upozornilo.

12:30 – Pád lavíny na vrchu Krížna spôsobil zranenia dvom ľuďom. Podľa prvotných informácií z miesta prebieha u jedného z nich resuscitácia. Na miesto smeruje vrtuľníková záchranná služba.

Správu budeme aktualizovať.