Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Top

Severné Slovensko malo zasiahnuť ZEMETRASENIE: Došlo k chybe?

Ilustračné. Zdroj: meteorologiaenred

NÁMESTOVO – Podľa prvotných informácií malo dnes Slovensko zasiahnuť zemetrasenie so silou 3,4 magnitúdy. Epicentrum pritom malo byť na severnom Slovensku v pohraničnej oblasti s Poľskom. Odborníci z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied však žiadne zemetrasenie na Slovensku nezaznamenali. Došlo k chybe?

 

Podľa prvotných informácií sa mala zem na našom území v priebehu dnešného dňa zatriasť. Otrasy mali pocítiť predovšetkým obyvatelia na severnom Slovensku. Epicentrum malo byť neďaleko Zubrohlavy. Informoval o tom portál imeteo.sk

Dnešné zemetrasenie na Slovensku malo dosiahnuť silu 3,4 magnitúdy, informovalo o tom Európske stredomorské seizmologické centrum EMSC. Epicentrum malo byť 14 km severne od Tvrdošína v pohraničnej oblasti medzi Slovenskom a Poľskom. Seizmografy mali zaznamenať mierne silné otrasy v pondelok o 11.18 hod. Zemetrasenie malo byť v hĺbke 2 km, ako uviedlo EMSC.

Epicentrum zemetrasenia, Zdroj: EMSC
Epicentrum zemetrasenia, Zdroj: EMSC

Seizmické stanice na Slovensku ho však nezaznamenali

Vedúci oddelenia seizmológie z Ústavu vied o Zemi Slovenskej akadémie vied Kristián Csicsay však poznamenal, že seizmické stanice na Slovensku žiadne zemetrasenie na Orave nezaznamenali. “Nedostali sme žiadne makroseizmické dotazníky, žiadnu odozvu, že by na Orave zaznamenali zemetrasenie,” povedal. Údaje o zemetrasení v okolí Tvrdošína s magnitúdou 3,4 v pondelok zverejnilo Európske stredomorské seizmologické centrum. Csicsay taktiež poznamenal, že takéto silné zemetrasenie by stanice zachytili a ľudia by ho určite pocítili. Podľa neho mohlo dôjsť k chybe, nakoľko sa lokalizácia zemetrasenia vyhodnocuje automaticky.

Zemetrasenia nie sú u nás bežné

Zemetrasenia s magnitúdou vyššou ako 3 nie sú na Slovensku veľmi bežné a objavujú sa iba sporadicky.   Ročne býva na Slovensku zaznamenaných približne 80 zemetrasení. Väčšina z nich sú veľmi slabé s magnitúdou nižšou ako 2, čo ľudia zväčša ani nepocítia.

Medzi najviac seizmicky aktívne oblasti Slovenska patrí oblasť Malých Karpát, okolie Komárna, oblasť stredného Slovenska, hlavne Horehronie, oblasť Žiliny a oblasť okolo Vihorlatských vrchov.