Regióny Žilina Tvrdošín

BEZRADNÍ POLICAJTI! Odporcovia vakcinácie zabránili očkovaniu

Zdroj: Ján Kvietok/YouTube

PODBIEL – Čoraz častejšie sa odporcovia vakcín snažia všemožne zabrániť očkovaniu v rôznych kútoch Slovenska. Či už ide o hlasné pokriky, dezolátne správanie a dokonca aj urážanie zdravotníkov. V uplynulých dňoch tak tomu bolo v Martine a na Orave. Skupina, ktorá sa nazýva Martinskí povstalci, narušila až tri očkovacie procesy, pri jednom z nich, muselo dôjsť k predčasnému ukončeniu.

 

Nadávky, pokriky, agresívne konanie. Takto vyzeralo očkovanie v kultúrno-športovej hale v obci Podbiel. Odporcovia očkovania vyzývali zdravotníkov, aby sa im preukázali, bránili im vo výkone práce, namietali, že sa neočkuje v zdravotníckom zariadení a žiadali, aby ich informovali o zložení vakcín. Pracovníci očkovacej jednotky im materiály o zložení vakcín poskytli. Odporcovia ani po tom neprestali a celú situáciu si zaznamenávali na telefóny.

„Preukážte sa nám, že ste doktorka! Ako mi máme vedieť kto nás očkuje? Beriete na seba zodpovednosť, ak sa nám niečo stane,“ kričí vo videu na doktorku, ktorá očkuje, jedna členka skupiny.

„Chceme vedieť, koho platíme z našich daní. Koľko za to beriete? Stojí vám to za to?“ pripájajú sa ďalší.

Antivaxeri boli evidentne na daný spor pripravení, pretože si so sebou na miesto očkovania doniesli aj vytlačené paragrafy zo zákona. „Očkovať môže len lekár, tak sa píše v zákone! Ak sa nám nepreukážete, že ste lekárka, podávame na vás trestné oznámenie, pretože porušujete zákon!“ vyhrážajú sa členovia Martinských povstalcov.

Celé toto divadlo trvalo až do príchodu policajtov, ktorí situáciu síce mierne upokojili, ale v rámci ich kompetencií vraj nemali ako rozpustiť dav antivaxerov.

Podľa starostu obce Slavomíra Korčušku, bol zásah policajtov neúčinný. „Po príchode do haly som sa opýtal, čo sa tu vlastnej deje a jedna pani mi povedala, že sa chce dať očkovať, no žiaden doktor sa jej nie je ochotný preukázať. Hneď som pochopil o čo sa jedná, tak som okamžite zavolal policajtov,“ opisuje starosta.

Starosta: Sú to blázni!

„Čakal som, že ich vyženú, ale policajti po príchode neurobili skoro nič. Nechápem prečo takto reagovali, keď tí šialenci znemožnili vakcináciu bežným občanom. Stáli tam a pokrikovali na zdravotníkov až kým neprešla doba prenajatia haly. Iba jedna obyvateľka obce sa stihla zaočkovať predtým, než začalo toto divadlo,“ hovorí rozhorčene starosta obce.

Podľa Korčušku sa celému konfliktu dalo predísť jednoduchým spôsobom. „ Keby sme boli tušili, že nás niečo také čaká, tak by sme do očkovacích priestorov púšťali záujemcov po jednom. Tak by nemali šancu. Nikto nás však nevaroval,“ dodáva.

Členovia skupiny Martinskí povstalci znemožnili očkovanie už aj v minulosti. Začiatkom mesiaca prerušili župné očkovanie na námestí v Martine. Ako nám potvrdila hovorkyňa Žilinského kraja Lucia Lašová, župa výjazd ukončila napriek tomu, že na vakcínu čakala ešte približne dvadsiatka ľudí.

„Očkovanie prebiehalo štandardne, bolo to druhé veľké mesto, ktoré sme zaradili po Žiline do očkovacieho procesu. Malo trvať približne šesť hodín a títo odporcovia vakcinácie sa objavili uprostred očkovania. Začali veľmi hlasnými a rušivými prejavmi očkovanie sabotovať, natáčali si tam videá, na zdravotníkov vyvíjali tlak hlukom. Aj z týchto dôvodov bola privolaná mestská polícia a nakoniec bol výjazd aj predčasne ukončený, aby sa predišlo eskalácii napätia,“ informuje krajská hovorkyňa.

Niektorí Martinčania sa nestihli ani zaočkovať

Niektorí boli nahnevaní, podujatie si zámerne naplánovali, aby sa mohli zaočkovať jednorazovou vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson.

„Boli tam aj nespokojní občania, ktorí sa prišli dať zaočkovať a už to nestihli v tom čase, tak im bolo odporučené, aby navštívili epidemiologickú ambulanciu, kde sa taktiež bez registrácie Janssenom nepretržite očkuje,“ opisuje nepríjemnú situáciu.

„Celý incident bol hlavne nepríjemný pre zdravotníkov. Keď vám niekto do ampliónu kričí do ucha, tak sa tam nedá normálne pracovať a sústrediť sa na zdravotnícky výkon. Z toho dôvodu nemalo zmysel ďalej pokračovať, tak sme sa rozhodli o hodinu skôr skončiť. Mestská polícia má tiež len svoje kompetencie a právomoci a samozrejme dohovorom riešili danú situáciu, ale nemohli ani ukladať pokuty, ani ich rozpustiť. Pri ďalšom incidente sme to riešili už inak, tam bola volaná štátna polícia, dokonca sme uložili aj trestne oznámenie,“ dodáva Lašová na záver.

Oslovili sme aj samotných členov skupiny Martinskí povstalci. Tí sa však odmietli k danej situácii vyjadriť. “Nehnevajte sa, ale pre mňa neznámym osobám informácie neposkytnem,” napísal nám jeden z členov.