Regióny Žilina

Bytča plánuje rozšíriť kapacitu zariadenia pre seniorov Jesienka

V Jesienke plánujú rozšíriť kapacitu. ZDROJ: jesienka.sk

BYTČA – Mesto Bytča chce rozšíriť kapacitu zariadenia pre seniorov Jesienka a postaviť novú budovu. Podľa hovorkyne mesta Adriany Brziakovej má zariadenie v súčasnosti 51 klientov a jeho kapacita je naplnená.

 

Primátor Bytče Miroslav Minárčik doplnil, že financie z vonkajších zdrojov hľadajú aj na zníženie energetickej náročnosti existujúcej budovy. “Je v našom záujme, aby sa finančné prostriedky našli. Rozšíria ubytovacie služby a zároveň skvalitnia pobyt v zariadení,” uviedol.

Riaditeľka Jesienky Adriana Tichá podotkla, že obyvatelia zariadenia  sú veľmi činorodí, preto zapojili ich do rôznych aktivít. “Veľmi radi sa starajú o komunitnú záhradu, kde chováme napríklad hydinu. Ide o takzvanú reminisenčnú terapiu, ktorá ich vracia do mladého obdobia, čím sa aktivizuje ich dlhodobá pamäť,” povedala.

Klientom poskytujú aj kulinoterapiu. “Využijú napríklad vypestované ovocie z komunitnej záhrady, z ktorého za pomoci personálu kuchyne pečú chutné koláče. Svoju zručnosť si radi skúšajú napríklad pri ručných prácach. Výrobky – vankúše, deky, mydlá potom predávajú na podujatiach mesta,” priblížila Brziaková.

Zariadenie pre seniorov Jesienka zriadilo mesto Bytča v roku 2012 ako rozpočtovú organizáciu s cieľom poskytovania sociálnych služieb fyzickým osobám, ktoré sú odkázané na pomoc iných. “Klientom je k dispozícii spoločenská miestnosť, kaplnka, fyzioterapeutická miestnosť, jedáleň, kuchyňa a ubytovacia časť. Všetky izby sú vybavené vlastným sociálnym zariadením a lodžiou,” dodala hovorkyňa mesta.