Regióny Žilina Dolný Kubín

Cesta medzi Mokraďou a Bzinami zostane po uvoľnení brala uzatvorená

Zdroj: FB / Erika Jurinová

MOKRAĎ – Cesta medzi Mokraďou a Bzinami neďaleko Dolného Kubína zostane po uvoľnení časti brala uzatvorená. Rozhodol o tom krízový štáb na základe ďalšej nestability svahu. Úsek by mali čoskoro rekonštruovať. Informovala o tom predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Erika Jurinová.

 

Časť brala spadla na cestu v úseku Skalka ešte v sobotu (13.3.) dopoludnia, rozhodnutie o uzatvorení cesty prijal krízový štáb ešte v ten deň po debate s odborníkmi. “Je to dlhodobo nebezpečný úsek, ktorý roky zostával nepovšimnutý. Preto sme ešte pred dvoma rokmi začali s procesmi,” uviedla Jurinová.

ŽSK podľa nej zabezpečil geologický prieskum, pripravil projekt, získal všetky potrebné povolenia, ukončil všetky konania a začal objekt súťažiť s plánom realizácie v lete. “Teraz sme tesne pred dokončením súťaže. Sme teda pripravení takmer okamžite konať,” vyhlásila.

Projekt rovnako ráta s úplným uzavretím cesty. “Preto nastane na asi tri mesiace veľmi nekomfortná situácia pre obyvateľov celej doliny. Obchádzková trasa je navrhnutá cez Pucov a Oravský Podzámok. Verím, že to bolo posledný raz, čo skaly v tomto úseku ohrozovali život,” dodala predsedníčka ŽSK.