Regióny Žilina

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia stúpla v Žilinskom kraji o 1,8 percenta

Zdroj: pixabay.com

ŽILINA – Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) v Žilinskom kraji stúpla v 49. kalendárnom týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 1,8 percenta, čo predstavuje chorobnosť 512,8 chorého na 100-tisíc obyvateľov. TASR o tom informovala Gabriela Košecká z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Žiline.

 

Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine do piatich rokov o 14,6 percenta a v okresoch Žilina a Tvrdošín. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť na ARO bola v skupine do piatich rokov – 1603 chorých na 100-tisíc obyvateľov. “Priebeh ochorení bol komplikovaný u jedného percenta chorých, najčastejšou komplikáciou bol zápal prínosových dutín,” uviedla Košecká.

Pri chrípke a jej podobných ochoreniach evidoval RÚVZ 96 hlásení, čo predstavuje 33 chorých na 100-tisíc obyvateľov. “V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 8,58 percenta. Chorobnosť stúpla najmä vo vekovej skupine do piatich rokov o 35 percent. Najvyššia vekovo špecifická chorobnosť bola u detí do piatich rokov – 59,08 chorého na 100-tisíc obyvateľov,” doplnila Košecká.

RÚVZ zakázal v súvislosti s ochorením COVID–19 prevádzku v jednotlivých kolektívoch tried alebo v celých zariadeniach v 13 materských a základných školách v okresoch Bytča a Žilina, dodala Košecká.