Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

Cintorín Vrbica v Liptovskom Mikuláši by sa mal rozšíriť o kolumbárium

Ilustračná fotografia, Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Cintorín Vrbica v Liptovskom Mikuláši by sa mal počas dvoch rokov rozšíriť o kolumbárium. Do ideovej architektonickej súťaže dodali ateliéry päť návrhov, vyhrali architekti Katarína Šiarniková a Juraj Šiarnik. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Viktória Čapčíková.

 

  “Vďaka súťaži sme odsledovali rôznorodosť prístupu jednotlivých architektov k riešenému územiu. Kvalitne spracovali toto jedinečné zadanie, víťazný návrh dokonale skĺbil funkčnosť, trendovosť a najlepšie vystihol genius loci miesta,” zhodnotil šéf oddelenia výstavby na mestskom úrade Matej Petran.

Kolumbárium predstavuje priestor na uloženie spopolnených telesných pozostatkov. Na vrbickom cintoríne je ho podľa hovorkyne potrebné zriadiť z dôvodu, aby sa efektívne zredukovala plocha. “V zmysle ideového návrhu bude mať kolumbárium približne 750 miest a dotvorí rozsypovú lúčku. Situované bude v južnej časti areálu cintorína a postaviť by sa malo najskôr v roku 2022,” konkretizovala.

Vrbický cintorín je miestom posledného odpočinku osobností slovenského kultúrneho a spoločenského života. Náklady budú podľa informácií z radnice známe až po spracovaní realizačného projektu, predpokladaná suma sa pohybuje na úrovni 100- až 150 000 eur.