DEŇ „D“ pre Jána Slotu! Pošle Najvyšší súd bývalého politika za mreže?

BRATISLAVA – Sudca Najvyššieho súdu Slovenskej republiky dnes rozhodne o tom, či pošle bývalého lídra Slovenskej národnej strany za mreže. Ján Slota čelí obvineniam z korupčnej trestnej činnosti. Mal sprostredkovať úplatok sudcovi Krajského súdu v Žiline, za to aby vinníkovi tragickej dopravnej nehody zmiernil trest. Za čo mu hrozí až päťročný trest odňatia slobody.

 

Bývalého predsedu SNS a exprimátora Žiliny obvinili z korupcie a skončil s putami na rukách. No v sobotu večer ho z väzby prepustili. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal voči tomuto rozhodnutiu Špecializovaného trestného súdu sťažnosť. Dôvody na väzobné stíhanie obvineného Slotu vidí. Obáva sa najmä z pôsobenia na svedkov, ale aj pokračovania v trestnej činnosti. A tak o tom, či exposlanec znova skončí vo väzobnej cele rozhodne Najvyšší súd.

Zadržanie lídra SNS súvisí s policajnou akciou Plevel, pri ktorej Národná kriminálna agentúra spacifikovala viacero bratislavských, ale aj žilinských sudcov. Medzi nimi figurovalo aj meno jedného sudcu Krajského súdu v Žiline a to konkrétne Pavla Polku. Práve Polkovi mal Slota podľa obvinenia sprostredkovať úplatok vo výške 10 tisíc eur za to, aby zmiernil trest mužovi, ktorý zapríčinil smrteľnú dopravnú nehodu.

Celý rozruch okolo bývalého poslanca Národnej rady odštartovalo práve priznanie žilinského sudcu, ktorý začal o úplatku vypovedať. Za to sa s vyšetrovateľmi dohodol na trojročnom podmienečnom treste so skúšobnou dobou päť rokov. Ján Slota bol podľa uznesenia o vznesení obvinenia oslovený mužom, ktorý spôsobil tragickú dopravnú nehodu na diaľnici D1. Tomuto mužovi hrozil za nehodu až trojročný trest odňatia slobody. Keďže mal kontakty na predsedu SNS, Slotu poprosil, či by to nevedel nejako vybaviť, aby dostal len podmienku.

Na počudovanie sa tak aj stalo. Vinník tragickej nehody nakoniec vyviazol s podmienkou, po tom, čo sudca Polka podľa svedectiev od Slotu zinkasoval 5 tisíc eur. V celej kauze mal byť zapletený ešte nemenovaný sprostredkovateľ, ktorý prevzal úplatok od vodiča, časť z peňazí si nechal a zvyšok posunul Slotovi, ten ich následne odovzdal Polkovi. Koľko si nechal samotný predseda SNS nie je zatiaľ známe. „Viete v tomto štáte hocijaký podvodník, kajúcnik, si myslím, že udavač, povie bez dôkazu hocičo a vás prenasledujú jak..“ reagoval Slota na novinárske otázky po vznesení obvinenia. „Nezobrali ste ten úplatok? Ale prosím vás.“

Slota bol v čase sprostredkovania úplatku v podmienke  

V čase, kedy mal Ján Slota úplatok sprostredkovať a to v auguste 2018, bol ešte v podmienke za jazdu pod vplyvom alkoholu a ohrozovanie mládeže. Krajský súd Žilina mu vymeral súhrnný trest na dva roky s podmienečným odkladom na tri roky, taktiež šesťročný zákaz šoférovať. Slota sa proti rozhodnutiu súdu neodvolal a takpovediac, zmieril sa s trestom s tým, že chce už mať pokoj. Práve preto kontroverznému politikovi hrozí, že pre tentokrát, skončí za mrežami. Do histórie sa vtedy zapísal z jedným z jeho mnohých nemiestnych výrokov. „Dúfam, že som 300 tisíc cigánov nezastrelil lebo taký dojem jak keby som..“ povedal po nehode podgurážený Slota novinárom.

Za nástenku, či emisie dodnes nenesie zodpovednosť

Prvou z medializovaných káuz korupčného charakteru okolo bývalého lídra SNS je práve Nástenkový tender. Odohral sa za čias vlády Róberta Fica, Jána Slotu a Vladimíra Mečiara. Na Ministerstve výstavby v tom čase pod vedením exministra Mariana Janušeka vyhlásili veľký tender financovaný z eurofondov. Súťaž však vystavili na nástenku za zamknutými dverami ministerstva. „Prosím vás, nech to bolo aj v zošite, no a čo? Keď to zákon povoľuje, tak to povoľuje,“ komentoval vtedy Slota. Zákazka to bola naozaj lukratívna. Jednalo sa o právnické a poradenské služby v hodnote za ktoré bolo Ministerstvo výstavby ochotné zaplatiť 120 miliónov eur. Tender prekvapivo nakoniec vyhrala firma blízka strane SNS. Janušek aj s ďalším obvineným v kauze, jeho nástupcom Igorom Štefanovom skončili za mrežami na jedenásť rokov.

Následne v roku 2008 Slovenskom otriasla kauza s názvom Emisie, oveľa závažnejšieho charakteru. Hlavným aktérom bolo vtedy Ministerstvo životného prostredia na čele s ľuďmi s úzkym prepojením na vtedajšieho predsedu SNS. Kupčili s emisnými povolenkami, ktoré predali pod cenu schránkovej firme. Slovensko na tomto obchode vtedajších strán vládnej koalície stratilo takmer 50 miliónov eur. „Ešte aj Fica oholil, lebo mu nedal z toho polku. Úplný kráľ,“ okomentoval kauzu na uniknutom videu z kancelárie bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku exminister financií Ján Počiatek.

Bohémsky životný štýl

Drahé autá, ženy, luxusné domy, či dokonca súkromné lietadlo. To všetko si užíval počas svojho obdobia na výslní Ján Slota. Novinárske otázky k nadobudnutiu takéhoto bohatstva vždy odrážal tým, že majetky nepatria jemu, ale jeho kamarátom. V roku 2012 sa bujará politická kariéra bývalého lídra SNS skončila. Ten od tej chvíle len ťažko hľadá milé slová na jej ďalšie vedenie.

V rokoch 1994 až 1999 a 2003 až 2012 bol Ján Slota predsedom Slovenskej národnej strany. Známy bol najmä svojimi alkoholovými excesmi v parlamente, nenávistnými výrokmi na účet maďarskej menšiny, či korupčnými kauzami, za ktoré dodnes nenesie zodpovednosť. Okrem iného pôsobil Slota šesť rokov na poste primátora mesta Žilina, bol aj poslancom Národnej rady Slovenskej republiky.

Aktivity a výroky Jána Slotu sú často považované za kontroverzné. Snáď najznámejším je jeho vyhlásenie „My pôjdeme do tankoch a zrovnáme Budapešť“, ktoré zaznelo na mítingu HZDS 5. marca 1999. Kritizovaný býva aj pre arogantné správanie na verejnosti alebo hrubé vyjadrovanie sa o svojich politických oponentoch, najmä ženského pohlavia. Časť spoločnosti Slotu považuje za extrémneho nacionalistu so sklonmi ku xenofóbii. Témy na ktorých si vybudoval politickú kariéru sa týkali národnostnej politiky, ale najmä kritiky Rómov a Maďarov žijúcich na Slovensku.

Viac o téme: emisie, Ján Počiatek, Ján Slota, kauzy, Marián Janušek, Ministerstvo výstavby, Ministerstvo životného prostredia, Najvyšší súd SR, Nástenka, Robert Fico, Slovenská národná strana, SNS, Vladimír Mečiar

Súvisiace články