Regióny Žilina Top

DESIVÁ TRAGÉDIA Ľudka ZOMRELA pod kolesami VLAKU, vlastným telom ZACHRÁNILA kamarátku Eriku! Mrazivé SVEDECTVÁ o sekundách hrôzy

Zdroj: TASR/Milan Kapusta (ilustračné), Facebook

RAJECKÉ TEPLICE – Tragicky sa skončila prechádzka dvoch kamarátok. Na železničnom priecestí po zrážke s vlakom po nich ostali iba palice. Mladšia Ľudmila († 63) sa už domov nevrátila, v podstate vlastným telom zachránila život kamarátky Eriky (70), ktorá skončila v nemocnici.

Dve seniorky sa vybrali 28. novembra prejsť ulicami mesta Rajecké Teplice (okres Žilina). Osudným sa im stalo rozhodnutie prejsť cez nechránené železničné priecestie. Zjavne si nevšimli prichádzajúci vlak. „Pri tejto tragickej mimoriadnej udalosti došlo k stretu osobného vlaku s dvomi osobami ženského pohlavia, ktoré prechádzali cez železničné priecestie. Rušňovodič aj napriek snahe a použitiu rýchlobrzdy nedokázal zrážke zabrániť” priblížil pre regiony.sk okolnosti nešťastia Dominik Drevický z odboru komunikácie Železničnej spoločnosti Slovensko.

Tragické následky stretu na koľajisku potvrdila polícia. “U 63-ročnej ženy privolaný obhliadajúci lekár konštatoval zranenia nezlučiteľné so životom, druhú ženu previezli do nemocnice,” informovala krajská policajná hovorkyňa v Žiline Gabriela Kremeňová.

Celý život pomáhala, kamarátke zachránila život

Ako približuje Nový Čas, podľa kamarátov Ľudmily vlak narazil najprv do nej a až následne do nerozlučnej kamarátky Eriky. Tým ju v podstate zachránila, keďže ju akoby odhodil od Eriky a tá následne odletela. Po zrážke skončila s vážnymi zraneniami v žilinskej nemocnici.

K tragickej zrážke došlo na tomto železničnom priechode pre chodcov. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj

Podľa priateľov po smrti svojho milovaného manžela mala Ľudmila neľahký život. Aby uživila svoje dve nadané dcéry sama, pracovala ako opatrovateľka v Rakúsku. „Veľmi sa tešila na dôchodok. Hoci mala veľa starostí a život plný driny, vždy každému pomohla. Nedokážeme sa z tejto tragédie spamätať, toto sa vôbec nemuselo stať a už vôbec nie jej,“ plače priateľka Martina. Taktiež bola aktívnou členkou združenia Značkári, ktoré spája nadšencov turizmu a sama spoluorganizovala množstvo pochodov, dodáva denník.

Neprehľadný tragický úsek, vlak volajú Krvavá Anča

Miestni hovoria o nebezpečnom úseku, ktorý si vyžiadal už viacero životov. Pred dvoma rokmi tam po zrážke s vlakom zomrel 60-ročný cyklista Štefan. “Hovorí sa, že Rajecká Anča viac ľudí zabila ako odviezla,” vraví Mária. Vlak preto volajú Krvavá Anča.

Prečo presne si prichádzajúci vlak, Rajeckú Anču, nevšimli, sa môžeme iba domnievať. Podľa slov obyvateľov je železničný priechod pre chodcov pomerne neprehľadný a trúbiaci vlak neraz prehlušia okoloidúce autá. Chýba tam svetelná signalizácia. “Neprehľadný úsek, “neviditeľná” Anča vychádza z parku, ženy mali kapucne, snežilo…” naznačuje, čo stálo za nešťastím, Jana.

Silvia však vraví, že trúbenie vlaku bolo jasne počuť. “Bola som na začiatku parku, blízko priecestia a zreteľné som počula výstražné trúbenie vlaku, raz dlhé a druhýkrát tiež a potom rýchlobrzdu,” opisuje. Blízki zosnulej a obyvatelia mesta opäť apelujú na radnicu a kompetentných, aby priechod vyznačili výstražnou zvukovo-svetelnou signalizáciou aj rampami.

Muž si kúpil lístok a skočil pod vlak

K tragédii na železnici došlo aj vo štvrtok (7.12) na stanici v Trenčíne. Po tom, čo si muž kúpil lístok a sedel na nástupišti, potom skočil pod prichádzajúci vlak. “Aj keď rušňovodič okamžite použil rýchločinné brzdenie, vzhľadom na krátku vzdialenosť, nedokázal zrážke zabrániť,” uviedol pre zregionu.sk hovorca ZSSK Dominik Drevický. Na mieste sa muža záchranári pokúšali oživiť, žiaľ, neúspešne. Prípad vyšetruje polícia.