Regióny Žilina

Dobré správy pre cestujúcich. Čakáreň na detvianskej stanici chcú čoskoro otvoriť

Zdroj: TASR / Silvia Tannhauserová

DETVA – Čakáreň v budove železničnej stanice v Detve plánujú Železnice Slovenskej republiky otvoriť v júni. „V súčasnosti ŽSR komunikujú so záujemkyňou, ktorá by bola zodpovedná za prevádzkovanie čakárne v Detve tak, aby bola čakáreň sprístupnená od 1. júna tohto roka. Železnice tiež oslovia Železničnú spoločnosť Slovensko o prípadný záujem predaja cestovných lístkov,“ uviedla hovorkyňa železníc Ria Feik Achbergerová.

 

V súčasnosti je čakáreň pri železničnej trati v Detve zatvorená. Podľa hovorkyne sa 16. apríla uskutočnilo pracovné rokovanie zástupcov mesta Detva, ministerstva dopravy a železníc, na ktorom sa prerokovávali otázky prevádzkovania čakárne. Železnice Slovenskej republiky sú správcom infraštruktúry, na ktorej si dopravcovia objednávajú výkon na trati. Predaj cestovných lístkov zabezpečuje Železničná spoločnosť Slovensko, v súčasnosti je však táto služba v Detve zastavená.

„Do decembra 2020 sme mali zmluvu s predajcom, ktorý predával cestovné doklady. Chceli sme zabezpečiť predaj aj na ďalšie obdobie, nikto sa však neprihlásil,“ vysvetlil  hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko Tomáš Kováč s tým, že spoločnosť ruší pokladnice pri zastávkach vlakov v prípade, že sú nízke tržby, málo predaných dokladov, či vysoké náklady na konkrétny tarifný bod. Najbližšie zastávky na predaj cestovných dokladov, ktoré zabezpečuje železničný spoločnosť v okolí Detvy, sú vo Zvolene a v Lučenci.