Regióny Žilina Top

Dušana zabil medveď: Ministerstvá sa nevedia dohodnúť na tom, kto vdove a dvom dcéram vyplatí odškodné

medveď, Dušan, tragédia
Dušana zabil medveď, jeho rodina volá po zmene legislatívy. Zdroj: archív rodiny

Počet útokov medveďa na človeka za posledné roky:

2014 – 8

2015 – 6

2016 – 5

2017 – 1

2018 – 2

2019 – 3

2020 – 6

2021 – 7

Odstrel stále neprichádza do úvahy

Rezort vo svojom vyjadrení poukázal aj na to, že to bol práve minister Ján Budaj, ktorý opakovane apeloval, že  je potrebné zvýšiť sadzbu odškodného, pretože sa od roku 2014 nezmenila. Minuloročná a zároveň na Slovensku historicky prvá tragická udalosť úmrtia človeka po útoku medveďa poukázala na tento problém. „Od nástupu ministra Jána Budaja sa posilnila činnosť zásahového tímu, kontrolovali a posilňovali sa kontajnerové stojiská v obciach so zvýšeným výskytom medveďa hnedého a nastavil sa systematický odstrel problémových jedincov,“ vymenúva tlačový odbor s tým, že spomenul aj výsledky sčítania medvedej populácie na Slovensku na ktoré ministerstvo stále čaká. Aj od neho sa totiž majú odvíjať ďalšie kroky. „Vedenie..intenzívne komunikovalo s Univerzitou Karlovou, aby skrátili dobu dodania výsledkov monitoringu medveďa hnedého na Slovensku,“ ozrejmil komunikačný odbor s tým, že nevýhodná zmluva o monitoringu veľkých šeliem podpísaná bývalým ministrom zaviazala ruky rade ďalších opatrení.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / AP

Envirorezort sa odvoláva na to, že po tragédii posilnili Zásahový tím pre medveďa hnedého o externých partnerov, ale aj o zamestnancov Správy Tatranského národného parku. „Zásahový tím sa bude aj naďalej sústrediť na vyraďovanie problémových jedincov z populácie a intenzívnejšie sledovať výskyt medveďa hnedého. Každý problémový jedinec, ktorý môže byť hrozbou pre bezpečnosť človeka a jeho majetku bude z populácie odstránený,“ prehlásilo tlačové oddelenie s tým, že od začiatku roka 2022 Zásahový tím eutanazoval tri problémové jedince.

Odstrel medveďa je však podľa ochranárov iba posledným riešením v prípade jedinca so zmeneným správaním. Podľa ministerstva je podstatné zamerať sa na prevenciu výskytu medveďa v obciach. „Práve kvôli tomu MŽP pripravilo projekt Karpatské obce, cez ktorý podávame pomocnú ruku starostom a primátorom. Cieľom projektu Karpatské obce je identifikovať tie prvky, ktoré lákajú medveďov do obcí. Výsledkom má byť adresná a špecifická pomoc, ktorá dlhodobo zníži výskyt medveďa hnedého v obytnom území,“ uzavreli z tlačového oddelenia envirorezortu.