Regióny Žilina Top

FOTO HANBA, otcovi zlyhávalo SRDCE, 6 hodín čakal na STOLIČKE! Dcéra zúri: Musela som KRIČAŤ, cukrovkára nechali bez vody a jedla, TOTO je REAKCIA nemocnice

Zdroj: FB/Andrea K., UNLP KE (ilustračné)

Stanovisko nemocnice

Žilinská fakultná nemocnica tvrdí, že informácie v príspevku sťažovateľky sú zavádzajúce a nepravdivé, avšak zároveň priznáva slabé stránky v systéme v súvislosti s vyťaženosťou urgentu. Ako uvádza hovorkyňa nemocnice Zuzana Fialová, po zverejnení príspevku začali situáciu okamžite preverovať. “Pacient bol na urgentný príjem žilinskej nemocnice privezený v stredu 17. januára o 12.44 hod. Ihneď po príchode, o 12.48 hod., ho začal vyšetrovať lekár urgentného príjmu. V expektačnej miestnosti mu bola poskytnutá adekvátna liečba. Pre prípad neočakávaných komplikácií, ktoré by si vyžadovali zobrazovacie vyšetrenia, musia pacienti zostať niekoľko hodín nalačno,” uviedla v stanovisku.

Vysvetľuje, že oddelenie urgentného príjmu rozdeľujú pacientov podľa triážneho systému, teda na základe naliehavosti ich zdravotného stavu. Na základe prvotných vyšetrení bol pacient, ktoré sa sťažnosť týka “„presunutý“ z priority 1 do priority 4 – 5, teda do skupiny s ochoreniami a poraneniami bez potreby okamžitej starostlivosti. Neznamená to, že pacient prestal byť prioritný, no prešiel do inej, menej závažnej skupiny.”

Urgent bol mimoriadne vyťažený

Následne bol o 14.45 hod. pre veľký nápor na lôžka z expektačnej miestnosti premiestnený. Nakoľko boli zdravotníci vyťažení, pacient musel na príjem na oddelenie počkať. “Na chodbe urgentného príjmu sme v minulosti z preventívnych dôvodov napojili prístroj na prijímanie kyslíka, ktorý môže využiť každý pacient. Pacient následne absolvoval ešte jedno nevyhnutné vyšetrenie pred prijatím na príslušné oddelenie,” priblížila hovorkyňa s tým, že v daný deň bol urgentný príjem mimoriadne vyťažený.

Nemocnica zareagovala aj na odfoteného pacienta v plachte, ktorý bol prijatý pod vplyvom alkoholu. “Pre naplnenosť kapacít ho nebolo možné nikam umiestniť. Faktom je, že pre zrušenie záchytiek končia títo ľudia na urgentných príjmoch. Situáciu nedokážeme nijakým spôsobom ovplyvniť, pretože pre nich jednoducho nemáme priestorové kapacity,” argumentovala nemocnica. Ako dodala, zdravotnú starostlivosť o pacientov berú s plnou vážnosťou a mrzí ju, že príspevok s nepravdivými informáciami prakticky zatieni všetko kvalitné, čo doposiaľ urobili a robia.

Dcéra sa stretla s vedením

Po publikovaní sťažnosti sa uskutočnilo stretnutie vedenia nemocnice a autorky statusu. “Chcem sa pánovi riaditeľovi poďakovať za jeho prístup, profesionálne jednanie. Svojim vystupovaním ma presvedčil, že je to človek na správnom mieste. Keby všetci mali takýto prístup, nemocnice by čítali len pozitívne hodnotenia,” hovorí po stretnutí a zverejnení stanoviska nemocnice dcéra pacienta.

“Pán riaditeľ mi vysvetlil, že pacienti sa delia podľa triáže a že prednosť majú vážne stavy. Má to logiku. Avšak jedno nechápem. Ak viem, že pacient bude hospitalizovaný, má vážne zdravotné problémy, prečo ostáva sedieť na chodbe niekoľko hodín? Nemocnica má vraj veľký spád. To ma mrzí, ale to treba riešiť inde,” poukazuje dcéra na zlý systém.

Ako dodala, prácu zdravotníkov si váži, avšak aj skúsenosti mnohých iných pacientov (nielen zo žilinskej nemocnice), ktoré pribudli pod jej príspevkom, poukazujú na závažné nedostatky, s ktorým sa Slováci v zdravotníctve stretávajú “Naozaj sú všetci zdravotníci takí, že sa snažia danému pacientovi zmierniť bolesť, utrpenie? Ak sestra povie pacientovi privezeného vrtuľníkom po vyšetrení, nech si z ambulancie odnesie kufor, že ona mu ho nosiť určite nebude, tak tu už nie je na vine systém! Toto už je o ľuďoch,” podotýka s tým, že jej príspevok má poukázať na to, ako sa to robiť nemá a hlavne, že je potrebná zmena. “A povedzme si, sám jednotlivec nezmôže nič,” zdôvodňuje, prečo publikovala sťažnosť verejne.