Regióny Žilina Top

FOTO MEDVEĎ ohrozoval ľudí vo DVOROCH aj okolo ŠKÔLKY! Vyriešiť to museli RADIKÁLNE

Ilustračné foto. ZDROJ: FB/polícia Trenčiansky kraj

NECPALY – Posledné dni sa roztrhlo vrece s útokmi medveďov a ich priamymi stretmi s človekom. V sobotu (15. júla) došlo k ďalšiemu nebezpečnému stretu s medveďom hnedým, ktorý ohrozoval ľudí a pravidelne navštevoval obec i dvory domov už dlhšiu dobu. Zasahovať musel Zásahový tím pre medveďa hnedého.

Len nedávno sme vás informovali o medveďovi, ktorý napadol a dohrýzol 20-ročného mladíka v obci Háj v piatok 07. júla. Ďalší medveď sa podľa miestnych mal 14. júla pohybovať opäť v okolí rovnakej farmy.

Vystrašená rodina pred ním utekala a rýchlo naskakovala do áut. “Kde sme to? Kde to žijeme? Veľký medveď, ďalší a nie ten istý, znovu na družstve? Celá rodina ledva naskákala do auta a čakali kým príde pomoc… Kúsok od nás, ľudí, kde sú aj malé deti? Toto je už čo???? Tu už prestáva všetka sranda…,” poznamenala obyvateľka Katarína.

Nebojácne medvede útočili viackrát

V rovnaký deň (14. júla) 18-ročná medvedica zaútočila aj na muža, ktorý bol na prechádzke so psom v lese pri Sučanoch blízko Martina. Hoci mal pri sebe legálne držanú zbraň, nepomohli ani výstrely do vzduchu. Medveďa zastavila až smrteľná rana meter od muža, ako o tom informovalo TA3.

Ďalšieho medveďa videli v sobotu ráno 15. júla 2023 a došlo opäť k útoku na muža tentokrát v Hradskej hore pri Liptovskom Hrádku v lokalite Maša-Červený kút. Informoval o tom portál liptov112.sk.

Zasiahnuť musel Zásahový tím

Ďalšieho medveďa bolo potrebné odstreliť v sobotu 15. júla 2023 v Necpaloch v okrese Martin. Tento medveď mal dokonca vytipované konkrétne územie. K Stanislavovi do záhrady chodil pravidelne do dvora. Naposledy ho navštívil v piatok večer 14. júla 2023.

V osudný deň (15.7. 2023) tam stihol prísť Zásahový tím pre medveďa hnedého, ktorý šelmu po neúspešnom uspatí zneškodnil. Inak ako jeho odstrelom to už nešlo, nakoľko si zo Stanislavovej záhrady vytvoril svoje teritórium a ohrozoval tak obyvateľov.

Pohyb a správanie zvieraťa monitoroval zásahový tím od júna tohto roku. “Išlo o trojročnú medvedicu s váhou 53 kilogramov, ktorá sa opakovane pohybovala v okolí obecného úradu, materskej školy, autobusovej zastávky, ako aj v záhradách rodinných domov, kde spôsobovala škody na ovocných stromoch,” priblížila Štátna ochrany prírody (ŠOP) SR

Galéria
Odstrel medveďa hnedého. Zdroj: Facebook/ Marek Belák
Odstrel medveďa hnedého. Zdroj: Facebook/ Marek Belák
navigate_before
navigate_next

Medvedica nereagovala na plašenie svetlom, zvukom ani poplašnými výstrelmi. “Jej správanie bolo vyhodnotené ako nebezpečné a predstavovalo reálnu hrozbu pre miestnych obyvateľov či návštevníkov obce,” uviedli z komunikačného odboru. Dodali, že súhlas na jej odstránenie vydala aj Správa Národného parku Veľká Fatra.

Štátni ochranári podotkli, že umiestnenie problémovej medvedice do odchovného zariadenia nebolo v tomto prípade možné. Išlo totiž o jedinca navyknutého na voľný život v prírode a nebola by možná jeho adaptácia na umelo vytvorené podmienky v zajatí. Zviera odstránili z populácie za spolupráce veterinárneho lekára a polície