Regióny Žilina Top

HROMADNÉ PREPÚŠŤANIE: FIRMA vyhlásila BANKROT! Musela ZATVORIŤ, ľudia prišli o prácu

Ilustračné foto. Zdroj: Zregionu.sk

BZINY – Zo severného regiónu na Slovensku odchádza spoločnosť, ktorá vyrábala hračky. Firma Gedoni sídlila v Bzinách od roku 2008 a špecializovala sa na výrobu drevených hračiek. Z odchodu spoločnosti zostala šokovaná aj starostka obce. Firma zanechala dlhy a ľudia prišli o prácu.

Rodičia chcú pre svoje deti často to najlešie a tak neváhali investovať do drahších drevených hračiek, ktoré firma Gedoni vyrábala z javorového a bukového dreva v oravskom regióne.

Firma Gedoni, za ktorou stojí nemecká spoločnosť Nic Spiel +, drevo na výrobu hračiek nijako chemicky a ani umelo neupravovala. Vyrábali domčeky pre bábiky, kočiariky, autá a iné vedecké a pedagogické hračky pre najmenších. „Výrobky nestriekame, ale namáčame do farby. Táto technika sa zvykne používať len pri kovoch. Na dôkladné obalenie častí hračiek využívame čerešňové kôstky. Všetko nahádžeme do bubna, kde sa kôstky s komponentmi spolu omieľajú, čím sa farba lepšie nanesie na potrebnú plochu,” vysvetlila Slávka Zavadanová Mäsiarová pre portál My Orava.

Veľké zdražovanie za dotklo aj ich výroby

Okrem šetrného výrobného postupu, na výrobu používali aj kvalitné drevo, a preto ich hračky boli drahšie. Zákazníkov mali najmä zo západnej Európy, a to Nemecka.

Podľa portálu Finstat sa od roku 2020, kedy zaznamenali stratu 50 261€, ich finančná situácia veľmi nezlepšovala. V roku 2021 zaznamenali stratu takmer 82 000€ a minulý rok to bolo 16 814€. Príčiny nižších ziskov vidia hlavne v energetickej kríze.

„Po kríze sme zaznamenali problém s odbytom, inflácia je vysoká, ľudia rozmýšľajú, čo deťom kúpia. Ale likvidačne pôsobili hlavne ceny energií, ktoré stúpli o štyristo percent, materiál zdražel o sto percent, vyšší je nájom,“ vysvetlila Slávka Zavadanová Mäsiarová.

Starostka bola prekvapená, ľudia prišli o prácu

Firma sídlila v prenajatých priestoroch bývalej výkrmne moriek, ktorú prerobila na výrobnú halu. Krach firmy zaskočil aj starostku obce Bziny. „Nič sme netušili, zrazu sa ľudia prišli v polovici augusta pýtať na obecný úrad, či nevieme o nejakej práci, pretože výroba hračiek skončila,“ povedala starostka Bzín Miriam Mokošová.

Firma vyhlásila bankrot a dostala sa do konkurzu, ktorý bol vyhlásený 10. októbra 2023, ako uviedlo Ministerstvo spravodlivosti SR. Okrem toho, že 30 ľudí stratilo prácu, spoločnosť zanechala niekoľko dlhov: 35-tisíc v Sociálnej poisťovni, štyritisíc eur vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni.