Regióny Žilina Liptovský Hrádok

Hrozba pádu lavín na horách bude s oteplením stúpať, upozorňuje Horská záchranná služba

Zdroj: FB / HZS

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, aktuálne platí vo všetkých slovenských pohoriach. So zvyšujúcimi sa teplotami bude počas dňa lavínová hrozba stúpať. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

 

“Obzvlášť kritické budú slnkom nasvietené strmé trávnaté svahy a žľaby, kde je naviate väčšie množstvo snehu vo forme dosiek a vankúšov. Vo Fatrách sa lokálne vyskytujú menej stabilné tvrdé dosky. Po oteplení je na takýchto miestach možné uvoľniť lavínu už pri malom dodatočnom zaťažení, pripadne môžu padať samovoľne,” upozornil Bešinský.

Kritické sú podľa Bešinského aj miesta pod sedlami a závery dolín. Zdôraznil, že obzvlášť nebezpečné sú východne, južne a juhozápadne orientované svahy. “Teploty v stredných a vyšších polohách Západných a Vysokých Tatier boli nad nulou, prípadne mrzlo veľmi málo. V týchto polohách bude lavínové nebezpečenstvo stúpať rýchlejšie,” dodal.

Ráno bolo na horách jasno s bezvetrím alebo len slabým vetrom. Teplota sa pohybovala od mínus jedného po plus osem stupňov Celzia.