Regióny Žilina Trstená Námestovo Top

HRÔZOSTRAŠNÉ ZÁBERY! Mestá úplne zaplavila voda: Nejhoršie nás ešte len čaká! Búrky neutíchnu ani dnes

Hrôzostrašné počasie na Slovensku
Hrôzostrašné počasie na Slovensku. ZDROJ: FB/Dopravný servis Orava, Mesto Trstená

NÁMESTOVO – Extrémne sucho, ktoré našu krajinu v posledných dňoch zasiahlo, vystriedali silné búrky. Dážď, ktorý za posledné dni spadol, dokonca na niektorých miestach spôsobil skutočnú kalamitu. Voda zaplavila nie len cesty, ale aj bytovky či autá. Ľudia na Orave sa len ťažko dostávali zo svojich domov. Z najhoršieho pritom nie sme ani zďaleka von. Meteorológovia totiž vydali výstrahy pred búrkou aj na dnes.

 

Kým posledné týždne sme na Slovensku zažívali extrémne horúce a suché dni, tie vystriedali zas masívne dažde, ktoré na niektorých územiach spôsobili poriadne škody. Silné búrky zaznamenali aj obyvatelia Oravy, kde voda, ktorá počas posledných dní napadala, napáchala poriadne škody. V Trstenej dokonca včera vyhlásili III. stupeň povodňovej aktivity. “Po zasadaní Krízového štábu mestá Trstená bol o 17.00 hod. vyhlásený III. stupeň povodňovej aktivity na vodnom toku Vlčí potok na sídlisku Západ, ktorý sa v dôsledku silného dažďa vybrežil. Boli zahájené záchranné práce v súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami,” poznamenali kompetentní z mesta.

Trstená však nie je ani zďaleka jediným mestom, kde v poslednej dobe zaznamenali zlú situáciu v súvislosti s počasím. Zaplavenú cestu sa podarilo nakrútiť aj Marošovi. Tentokrát však išlo o cestu medzi Zubercom a Oravicami. Na videu je vidieť, že voda siaha poriadne vysoko a len ťažko sa po ceste mohli pohybovať autá. Podobné video sa podarilo natočiť aj obyvateľke Zábiedova, kde taktiež voda komplikovala dopravu na ceste.

Na nebezpečnú situáciu na Orave v dôsledku extrémneho počasia včera upozornili aj odborníci z imeteo.sk na sociálnej sieti. “Upozorňujeme na mimoriadne nebezpečnú situáciu na Orave. Za posledné 3 hodiny tam napršalo miestami už viac ako 100 mm zrážok. pršať naďalej neprestáva a už teraz tam evidujeme vyliate rieky a zaplavené cesty. Situácia sa môže ešte zhoršiť.” Do akcie v dôsledku zlého počasia na Orave, Liptove ale aj Turci bolo povolaných až 30 profesionálnych i dobrovoľných hasičov. Informoval Michal Kypus z Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Žiline. “Išlo o odstraňovanie spadnutých a naklonených stromov z komunikácií a odčerpávanie vody zo zatopených priestorov,” priblížil Kypus.

Orava však nie je jediným územím Slovenska, ktoré zažíva pre extrémne počasie skutočne hrôzostrašnú situáciu. Cestu úplne zaplavilo aj v obci Nová Vieska, ktorá sa nachádza v okrese Nové Zámky. Tam voda takmer úplne zakryla kolesá áut a tie sa len ťažko dokázali po nej dostať.

Najhoršie nás ešte len čaká

Z najhoršieho pritom ešte stále nie sme vonku. Meteorológovia totiž na dnes vydali výstrahy prvého stupňa na celom území Slovenska. Na ďalšie vlny búrok pritom upozorňuje aj portál imeteo.sk. “Slovensko tieto dni čakajú ďalšie vlny búrok. Nad našou oblasťou sa bude rozpadávať studený zvlnený front. Počas dnešného dňa nás tak opäť zasiahne búrlivé počasie, a to najmä na severozápade. Pôjde o početné a lokálne búrky. Nad Ukrajinou sa môže dnes sformovať ďalší búrkový systém, ktorý popoludní postúpi cez východné Slovensko, takže búrky nás môžu dnes zasiahnuť aj od východu a prehnať sa cez celé naše územie,” poznamenali.

Ako ďalej dodali, “pri búrkach môže spadnúť od 10 do 40 mm zrážok, lokálne aj viac. Aj streda opäť prinesie početné búrky. Tie zasiahnu najmä stredné a západné Slovensko.”  Treba sa preto pripraviť na poriadne ničivé počasie aj v najbližších dňoch. Momentálne na extrémny dážď upozorňujú v Komárne, kde prší aj napriek tomu, že v oblasti je 22°C.