Kapitánovi parahokejovej reprezentácie odovzdali v meste nájomný byt

DOLNÝ KUBÍN – Kapitán slovenskej parahokejovej reprezentácie Martin Joppa si v tomto týždni prevzal kľúče k bezbariérovému nájomnému bytu od mesta Dolný Kubín. Ide tak o prvého paralympijského športovca, ktorý bude v meste bývať. Stalo sa tak na základe dodatku memoranda o spolupráci medzi mestom a Slovenským paralympijským výborom (SPV).

„Dolný Kubín sa postupne stáva slovenským národným paracentrom. Aj takýmto spôsobom chceme pomôcť našim hendikepovaným športovcom, aby sa mohli intenzívnejšie sústrediť na svoju športovú kariéru a výkony,“ povedal primátor Ján Prílepok.

Dolnokubínske mestské zastupiteľstvo minulý rok schválilo vyčlenenie časti mestských bytov, mimo poradovníka, pre parašportovcov. Joppa uviedol, že byt je pre neho veľká pomoc, keďže je podľa jeho slov veľký problém nájsť bezbariérové byty nielen v Dolnom Kubíne, ale prakticky na celom Slovensku. „Ani pri novostavbách sa nie vždy hľadí na telesne postihnutých ľudí,“ skonštatoval. Zdôraznil, že mu to pomôže aj v športovej kariére, bude môcť viac času venovať tréningu a nebude musieť dochádzať.

Snahou mesta a SPV je, aby parahokejisti mohli spoločne trénovať v jednom meste. Momentálne je nájomné bývanie poskytnuté parašportovcom na tri roky s predpokladom, že si následne budú hľadať vlastné.

Šéf dolnokubínskej radnice uviedol, že samospráva sa snaží okrem bývania pomôcť aj so zamestnaním. „Práve pre tento účel sme vytvorili aj mestský sociálny podnik. Aby sme mohli pomôcť skĺbiť športovú prípravu aj prácu,“ doplnil Prílepok.

Viac o téme: byt, nájomný byt

Súvisiace články