Regióny Žilina

KAUZA Trnku pokračuje: Pozná svoje nové pôsobisko

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka preložil Dobroslava Trnku z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru v Žiline. Informoval o tom hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Trnkovi naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora.

 

“Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka, vykonávajúc disciplinárne opatrenie uložené prokurátorovi Generálnej prokuratúry SR D. T. rozhodnutím 3. disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR zo dňa 19. októbra 2020, v spojení s rozhodnutím I. odvolacej disciplinárnej komisie Generálnej prokuratúry SR zo dňa 14. mája 2021, preložil prokurátora D. T. z Generálnej prokuratúry SR na Krajskú prokuratúru Žilina,” vysvetlil Skladan.

Trnkovi naďalej trvá dočasné pozastavenie výkonu funkcie prokurátora z dôvodu, že je trestne stíhaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa, v súvislosti s dispozíciou so zvukovou nahrávkou Gorila. V tomto prípade na neho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal 3. mája 2021 obžalobu na Okresný súd Bratislava 1. “Prokurátor, ktorému bol dočasne pozastavený výkon jeho funkcie, nemá počas tohto pozastavenia práva a povinnosti prokurátora a nesmie vykonávať funkciu prokurátora,“ vyhlásil Žilinka.

Zdroj: Glob.sk

O tom, že Trnku preradia na prokuratúru nižšieho stupňa, rozhodla na piatkovom (14.5.) zasadnutí na Krajskej prokuratúre v Žiline odvolacia disciplinárna komisia. Podľa jej predsedu, prokurátora Krajskej prokuratúry v Žiline Jozefa Kovačíka odvolacia disciplinárna komisia zrušila rozhodnutie prvostupňovej disciplinárnej komisie v celosti. Sčasti disciplinárne stíhaného prokurátora oslobodila a sčasti ho uznala vinným. Avšak jeho konanie kvalifikovala ako závažné disciplinárne previnenie.

Prvostupňová komisia v októbri 2020 oslobodila Trnku spod disciplinárneho obvinenia v prípade vyjadrení pre televíziu Markíza v súvislosti s nahrávkou rozhovoru s Marianom Kočnerom, týkajúcu sa vydierania spolumajiteľa Penty. V časti rozhovoru o prepustení Jozefa Majského z väzby ho uznala za vinného, za čo mu znížila plat o 15 percent na tri mesiace. Navrhovateľ, námestník Generálnej prokuratúry SR Jozef Szabó podal hneď po vyhlásení rozhodnutia odvolanie.