Regióny Žilina

Lavínová hrozba v Tatrách popoludní stúpne na tretí stupeň z piatich

Ilustračná foto. ZDROJ: FB/HZS

ŽIAR – Lavínová hrozba v Západných, Vysokých a západnej časti Nízkych Tatier popoludní stúpne v polohách pod 2000 metrov nad morom na tretí stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Predstavuje to zvýšené lavínové nebezpečenstvo. Informoval o tom Martin Bešinský zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS).

“Vplyvom zrážok a otepľovania bude aj lavínové nebezpečenstvo výrazne stúpať. Popoludní má hranica sneženia vystúpiť na 2000 metrov. Po touto hranicou budú zrážky vo forme dažďa, ktorý výrazne oslabí snehovú pokrývku,” vysvetlil Bešinský. Dodal, že nebezpečné búdu najmä miesta, kde sa nachádza voľný sneh z predošlej periódy sneženia. Ohrozené sú predovšetkým severné orientácie, keďže posledné dni fúkal južný vietor.

Hranica súvislej snehovej pokrývky sa pohybuje okolo 1200 metrov nad morom. Bešinský upozornil, že sneh je vplyvom chýbajúcich nočných mrazov mokrý už od ranných hodín. Vplyvom otepľovania bude moknúť aj vo vyšších nadmorských výškach. “Oťažievať a strácať súdržnosť s podkladovou vrstvou budú hlavne vetrom naviate dosky a vankúše z predošlých periód sneženia,” priblížil.

Vo Veľkej, Malej Fatre a východnej časti Nízkych Tatier prevláda celý pondelok mierna lavínová hrozba, druhý stupeň z piatich.