Regióny Žilina Banská Bystrica Košice Top

Ľudia žijú v strachu! Na viacerých miestach spozorovali veľkého medveďa

Na viacerých miestach spozorovali obrovského medveďa
Na viacerých miestach spozorovali obrovského medveďa. Zdroj: Facebook

DOBRÁ NIVA – Čoraz viac sa na internete začínajú objavovať fotografie a videá, ktoré zachytávajú medveďa v tesnej blízkosti ľudí. Dokonca sme na Slovensku tento rok zaznamenali viaceré útoky divého zvieraťa na človeka, ktorému sa len o vlások podarilo ujsť. Ľudia aktuálne upozorňujú na jeho výskyt v ďalších obciach. Na týchto miestach buďte ostražití.

 

Len prednedávnom sme vás informovali o útoku medveďa na človeka v Západných Tatrách, ktorému sa podarilo ujsť len o vlások. Hoci sa snažil divé zviera odohnať sprejom proti medveďovi, ani to však nepomáhalo, a to vo svojom útoku pokračovalo. Strhol sa teda boj o holý život. Našťastie sa však mužovi z pazúrov šelmy podarilo ujsť a opísal hrôzy, ktoré počas útoku zažil. Podrobnejšie informácie nájdete v našom staršom článku.


ŠOKUJÚCE VIDEO: Muža v Západných Tatrách mal napadnúť medveď! Opísal hrôzostrašné podrobnosti


Nejde však o jediný stret s medveďom a ľudia začínajú byť poriadne vystrašení. Včera 3.7 2022 totiž na zviera upozorňovali aj policajti. “Do správ sme dostali informáciu o výskyte medveďa v okolí Bankova. Informáciu nám potvrdili viaceré zdroje. Z uvedeného dôvodu odporúčame zvýšenie ostražitosti v uvedenej lokalite.” Informáciu o medveďovi, ktorý sa pohybuje v okolí Bankova, potvrdili aj kompetentní z obce Sokoľ. “Medveď bol viackrát spozorovaný v lokalitách Bankov, Jahodná, ale aj na lesných hrebeňoch nad našou obcou. Obec Sokoľ preto prosí občanov, turistov a cyklistov, aby zvýšili pozornosť a ostražitosť v uvedených lokalitách, ako aj ostatnom intraviláne obce.” Momentálne však v oblasti Košíc neevidujú žiaden útok medveďa na človeka. Napriek tomu by ale mali byť obyvatelia opatrní a snažiť sa minimalizovať možnosť stretu s medveďom.

Medveď v malej obci

Ďalším miestom, kde by si mali ľudia dávať obzvlášť pozor, je malá obec v okrese Zvolen v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Konkrétne ide o obec Dobrá Niva, kde sa podarilo zachytiť obrovského medveďa na fotopasci. Skutočne pritom ide o veľkého dospelého jedinca, ktorý sa potuluje po lese. Kompetentní preto vyzývajú na opatrnosť. “Medveď aj týchto “rozmerov” sa vyskytuje v katastri obce Dobrá Niva, cca 250 kg… Pochybujem, že miluje karfiol… Zachytila ho fotopasca. Upozorňujem na časť katastra smer Banská Štiavnica – Tri kamene, Čerešňová, Koniarka…,” poznamenala obec Breziny s odvolaním sa na masívne šíriacu sa správu, ktorá vystrašila mnohých obyvateľov.

Na viacerých miestach spozorovali obrovského medveďa
Na viacerých miestach spozorovali obrovského medveďa. Zdroj: Facebook/Obec Breziny

Na divoké zviera upozornil aj jeden z obyvateľov obce, Milan. “V dôsledku vysokých teplôt a nízkeho úhrnu zrážok vyschli niektoré malé vodné toky, ktoré zver využívala ako napájadlá, a preto zver migruje nielen za výdatnejšou potravou, ale aj za vodou. Dávajte si pozor, nikdy nechoďte do lesa sami alebo bez toho, aby ste niekomu oznámili, kde sa budete pohybovať a neberte na ľahkú váhu možné dôsledky stretu s divou zverou – najmä našou najväčšou šelmou – medveďom hnedým.”

Medveďa sa vyskytol aj na severe Slovenska

Strach však majú aj na severe Slovenska, konkrétne v Žilinskom samosprávnom kraji v meste Ružomberok. Tam sa totiž medveď pohybuje na miestach, kde bežne ráno chodievajú ľudia, ktorí sa chcú ísť prejsť. Podľa jedného z obyvateľov Peťa sa divé zviera vyskytuje na Hrabovskej ceste. Nejde pritom o raritný výskyt, ale ako poznamenal, “často ho vidím.”

Obyvatelia Ružomberka sú v šoku. “Ty kks, my chodíme zo psom teraz každé ráno zo satelit skratka do Hrabová sa kúpať po 7 hodine ráno. Už sa budem báť,” poznamenala Renáta. Taktiež dodala, že sa jedná o frekventované miesto, “tam chodí veľa ľudí.”

Čo robiť pri strete s medveďom?

Odborníci zo Zásahového tímu pre medveďa hnedého odporúčajú, aby ste medveďa nefotografovali, ale aby ste sa začali pomaly vzďaľovať. “Nie však utekaním, ktoré by mohlo vyprovokovať prenasledovanie. K medveďovi sa nikdy nepribližujte, a to aj v prípade, že sa zdá byť pokojný. Vyhnime sa pohľadu priamo do očí, pre zviera je to znak agresie,” poznamenali na svojom webe.

Keď však medveď skutočne zaútočí, je podľa odborníkov najlepšia pasívna obrana. “Ľahnúť si na brucho tvárou k zemi, ramenami a rukami si chrániť hlavu a krk, ostať bez pohybu („hrať mŕtveho“) až pokiaľ medveď neodíde. Ak vás medveď prevráti, znova sa dostaňte do pôvodnej polohy, aby ste mali brucho a ostatné životné orgány chránené pri zemi. Brániaci sa medveď väčšinou prestane útočiť, keď zistí, že už nie ste hrozbou,” informovali o tom zamestnanci Zásahového tímu pre medveďa hnedého.

medveď, les, príroda
Ilustračná foto.ZDROJ: archív zoznam.sk

Dôležitá je však podľa nich aj prevencia, aby ste sa v blízkosti medveďa vôbec nevyskytli. “Pri pohybe v lese by sme si mali všímať stopy, trus a znaky kŕmenia sa medveďom. Obzvlášť pozorní by sme mali byť pri pohybe v hustom poraste, na miestach s hojnosťou lesných plodov, pri zdochlinách, zlej viditeľnosti alebo počuteľnosti, resp. ak sa pohybujeme proti vetru, pri tečúcej vode a podobne. Pri obmedzenej viditeľnosti pomôže zvukový prejav (pískanie, tlieskanie, hlasnejší rozhovor), na základe ktorého má medveď možnosť zareagovať na blížiaceho sa človeka a vyhnúť sa mu.” Pokiaľ sa teda budete po lese pohybovať v skupinkách je menšie riziko, žeby na vás medveďa zaútočil.