Regióny Žilina

Mesto začne s údržbou trávnatých plôch tento rok o niečo skôr

Zdroj: FB / Dúbravka - mestská časť Bratislavy

MARTIN – Samospráva Martina začne s údržbou trávnatých plôch tento rok pre teplé počasie o niečo skôr. Prvé kosenie mulčovaním a úpravu trávnatých plôch v meste zabezpečí 17. apríla, ďalšie plánované kosby bude následne realizovať v štandardnom režime. TASR o tom informoval referent pre komunikáciu, médiá a vzťahy s verejnosťou mestského úradu Miroslav Hamar.

“Prvá kosba bude v Martine prvýkrát iná ako po minulé roky. Po dôkladnom preskúmaní a zvážení možností mesto zvolilo variant kosby mulčovaním pre jeho mnohé výhody,” uviedol Hamar.

Mulčovanie je proces, pri ktorom sa na povrch pôdy aplikuje vrstva materiálu – zvyšky posekanej trávy s cieľom zachovať vlhkosť, potlačiť rast buriny a poskytnúť živiny pre rast rastlín. “Okrem ekologických a hospodárskych výhod ponúka dlhodobé výhody pre zeleň a pôdu, ktorých cieľom je dosiahnuť udržateľnejšie a zdravšie verejné priestory,” skonštatoval Hamar. Mulčovanie podľa neho taktiež ponúka efektívnejšiu a menej náročnú alternatívu k bežnej kosbe, čo môže prispieť k úspore času, energie a nákladov pre samosprávu.

Ďalšie kosby v tomto roku mesto zabezpečí v bežnom režime, ktorý zahŕňa odstránenie zvyškov trávy po skosení. Kosbu mulčovaním bude podobne ako v minulých rokoch vykonávať spoločnosť Brantner Fatra, začne v mestskej časti Stred. Harmonogram kosby pre zvyšok mesta nájdu obyvatelia na webovej stránke mesta a spoločnosti. “Harmonogram prvej kosby v jednotlivých mestských častiach je orientačný a vykonávanie prác spojených s mulčovaním verejnej zelene závisí od stavu počasia,” dodal Hamar.