Regióny Žilina

Mesto Žilina otvorilo krízové centrum, pomáhať bude ľuďom v núdzi

Zdroj: zilina.sk

ŽILINA – Mesto Žilina otvorilo krízové centrum, ktorého úlohou bude pomáhať najohrozenejším skupinám obyvateľstva. Ako agentúru SITA informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, v krízovom centre sa budú sústreďovať všetky podporné činnosti pre seniorov, občanov v sociálnej núdzi či karanténe, ktorí potrebujú pomoc.

 

Centrum bude podľa Miškovčíka koordinovať prácu dobrovoľníkov, jeho úlohou bude tiež zabezpečovať distribúciu osobných ochranných prostriedkov pre ohrozené skupiny, ľudí v núdzi či seniorov. “Súčasťou sú aj služby Centra dobrovoľníckej psychologickej podpory, ktoré bude zabezpečovať viac ako 20 profesionálnych psychológov. Služba bude bezplatne prístupná na telefónnom čísle 0908 453 842 počas pracovných dní od 8:00 do 17:00 pre všetkých obyvateľov Žiliny,” doplnil žilinský hovorca.

V Žiline podľa údajov z radnice aktuálne žije 20-tisíc seniorov vo veku nad 60 rokov. “Mnohým z nich pomáha najbližšia rodina, no iným takáto pomoc chýba. Okrem seniorov je množstvo ľudí v núdzi, ktorí potrebujú pomôcť s dennodennými činnosťami. Potrebujú nakúpiť potraviny, drogériu či lieky, vybaviť neodkladnú záležitosť na úrade, vyvenčiť psa alebo sa len potrebujú pozhovárať a upokojiť,” uviedol Miškovčík.

Podľa žilinského primátora Petra Fiabáne krízové centrum bude zabezpečovať, aby sa každému, kto o pomoc požiada, adresne dostala. “Chcem poďakovať najmä dobrovoľníkom, ktorí sa sami prihlasujú a každý deň ich pribúda. Bez spolupatričnosti a vzájomnej pomoci by to nebolo možné. Som rád, že napriek neľahkej dobe Žilinčania preukazujú svoju ľudskosť,” dodal Fiabáne.