Regióny Žilina

Mestská knižnica v zmodernizovala päť pobočiek za viac ako 120.000 eur

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

ŽILINA – Mestská knižnica v Žiline zmodernizovala z eurofondov priestory pobočiek na sídliskách Vlčince, Solinky, Hájik a v mestských častiach Strážov a Trnové. Podľa Kataríny Gazdíkovej zo žilinskej radnice si projekt vyžiadal investíciu viac ako 120.000 eur.
Riaditeľka knižnice Beáta Tamašiová doplnila, že príspevok z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) bol vo výške 114.597 eur. “Mesto Žilina sa na ňom podieľalo päťpercentným spolufinancovaním vo výške 6031 eur. Vďaka projektu sme mohli nakúpiť do pobočiek nové vybavenie. Okrem nábytku a technologického vybavenia pribudnú i germicídne žiariče, dávkovače dezinfekcie, parný čistič a vysávač,” uviedla.

Mestská knižnica Žilina vznikla v roku 2021 transformáciou pobočiek Krajskej knižnice v Žiline, ktorú radnica prevzala od Žilinského samosprávneho kraja. “Zámerom pri zriadení mestskej knižnice bolo eliminovať negatívne dosahy zrušenia pobočiek krajskej knižnice a uchovať dostupnosť knižničných služieb. Najmä pre deti, sociálne slabších a starších občanov z týchto lokalít, pre ktorých je cestovanie do centra mesta za službami krajskej knižnice problematické,” vysvetlil žilinský primátor Peter Fiabáne.

Mestská knižnica má centrálnu pobočku na sídlisku Vlčince. Ďalšie pobočky sa nachádzajú na Solinkách, Hájiku, v Strážove, Trnovom a Bytčici. “V súčasnosti má knižnica k dispozícii približne 59.000 knižničných jednotiek všetkých žánrov. Knihy je možné okrem priamej výpožičky objednať vopred on-line v knižničnom katalógu,” priblížila Gazdíková.