Regióny Žilina Top

MIMORIADNA TRAGÉDIA Smrť pred očami otca! V Martine sa zabil 16-ročný supertalent motocyklového športu

Hrozné nešťastie v martinskej hale. Na tréningu zomrel český pretekár. Zdroj: IG/zregiony.sk

MARTIN – Obrovská tragédia celosvetovo zasiahla motocyklistický šport. V pondelok na bežnom predsezónnom tréningu zomrel jeden z najväčších talentov Českej republiky Jakub Gurecký. Len 16-ročný nádejný pretekár pri príprave na súťaž narazil do jednej z prekážok v martinskej hale. Zraneniam nezlučiteľným so životom na mieste podľahol. Osudná nehoda sa udiala pred očami otca mimoriadne nadaného jazdca, ktorý sa pripravoval na ďalšie svetové preteky. Príčiny tragédia  aktuálne vyšetrujú policajti.

“Kamaráti, bol som tu s vami hrozne moc rád, moc som si to užil, aj keď to bolo krátko, iba 16 rokov. Sny, ktoré som mal sa mi podarili splniť. Majte sa krásne a niekedy si na mňa spomeňte.”

 

Napísali v mene Jakuba úplne posledný mimoriadne smutný príspevok na instagrame. O nesmiernej strate jedného zo svojich členov informoval český motocyklistický klub Brno Circuit prostredníctvom svojej internetovej stránky. “S obrovským smútkom oznamujeme, že včera tento svet opustil výnimočný mladý človek, pretekár, nádej motocyklového športu a člen Brno Circuit Junior Racing Teamu Jakub Gurecký. Kuba zomrel na následky zranení, ktoré utrpel pri tréningu. Celý kolektív Automotodromu Brno, členovia akadémie a kolegovia z tímu vyjadrujú hlbokú úprimnú sústrasť rodine. Kubo, bol si úžasný chlapec. Nikdy na tebe nezabudneme,” vyjadrili zármutok z brnianskeho klubu Brno Circuit. Mimoriadne smutnú správu ďalej zvestovali všetky české denníky.

Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakubovi najbližší napísali posledný Jakubov príspevok na jeho instagrame. Zdroj: IG

Osudný náraz

Z úst mediálneho zástupcu klubu Brno Circuit pre ktorý Jakub pretekal sme sa dozvedeli, že osudná nehoda sa stala v pondelok v uzavretej motokárovej hale v Martine. Do haly určenej pre motokáry chodievali mladí pretekári z Česka na tréningy hlavne v zimnom období. “Na Slovensko nechodíme úplne pravidelne, ale hľadajú sa jednoducho haly, kde sa to dá. Neviem, či tam Kuba bol po prvýkrát alebo nie,” povedal pre zregiony.sk mediálny zástupca klubu.

K doposiaľ neobjasnenej tragédii sa s ohľadom na Jakubových blízkych a rodinu nechcel vyjadrovať. „Sú to zranenia, ktoré Kuba utrpel pri tréningu a ktorým aj podľahol, ale nejaké ďalšie informácie vzhľadom k citlivosti a s ohľadom na rodinu nebudem poskytovať,“ povedal s tým, že sa jednalo o štandardný predsezónny tréning. “Vzhľadom na ročné obdobie je zrejmé, že vonku sa trénovať nedá. Chodí sa do hál a trénujeme vnútri.” Podľa doposiaľ medializovaných informácií vieme, že mladý nadšenec motocyklistického športu narazil do prekážky a vážnym zraneniam na mieste podľahol.

Galéria
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Smrť nádejného pretekára zasiahla celú Českú republiku, ale aj svetové motocyklistické organizácie. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub mal naštartovanú mimoriadne sľubnú kariéru. Zdroj: IG
Tragická nehoda mladého českého pretekára
Jakub so svojím bratom. Zdroj: IG
navigate_before
navigate_next

Okolnosti desivého nárazu pri ktorom vyhasol mladý ľudský život sa redakcii doposiaľ zistiť nepodarilo. Kompetentní z haly v ktorej sa tragédia odohrala, nehodu nechceli bližšie komentovať. “Viete čo ja neviem, či vzhľadom na to, že sa jednalo o mladistvú osobu môžem poskytovať nejaké informácie. Bol pri tom aj jeho otec a nebudem sa ja k tomu bližšie vyjadrovať,” povedal majiteľ martinskej motokárovej haly a prezradil, že z českého klubu pre ktorý Jakub Gurecký pretekal, chodili do haly trénovať pravidelne.

Tragédiu vyšetrujú

Po hrozivej nehode dorazili do krytej motokárovej haly záchranári aj policajti. Lekár už českému supertalentu pomôcť nedokázal. Policajti miesto tragickej udalosti uzavreli a zadokumentovali. Tragický prípad bude mať zrejme aj trestnoprávnu dohru. Pre zregiony.sk totiž muži zákona prezradili, že “V súvislosti s udalosťou vyšetrovateľ Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Martine začal trestné stíhanie vo veci prečinu ublíženia na zdraví. Ďalšie okolnosti prípadu sú predmetom prebiehajúceho vyšetrovania. Vzhľadom na citlivosť prípadu nebudeme poskytovať k predmetnej udalosti žiadne bližšie informácie,” napísala nám odpoveď martinských policajtov policajná hovorkyňa Gabriela Kremenová.

Hala v Martine, kde sa tragická udalosť stala. Zdroj: FB

Jakub bol svetový talent

Z klubu nám ďalej prezradili, že len 16-ročný chlapec mal pred sebou skutočne sľubnú kariéru. “Kuba bol jeden z najväčších, ak nie najväčší talent, ktoré Česká republika aktuálne mala. Mal štartovať v Red bull MotoGP Rookies Cup,” ozrejmili z klubu za ktorý Jakub jazdil. Red Bull MotoGP Rookies Cup je séria motocyklových pretekov, v ktorej súťažia mladí, začínajúci motocykloví jazdci, ktorí predtým nemali skúsenosti s veľkými cenami motocyklov. Táto súťaž je podľa klubu Brno Circuit vstupenkou do veľkého sveta motocyklového pretekania. “Pokiaľ sa niekomu darí v Rookies cup, tak s najväčšou pravdepodobnosťou postupuje do MotoGP. Je to najprestížnejší juniorský šampionát,” priblížili z klubu, pre ktorý Jakub pretekal.

Tento rok sa Rookies Cup bude konať v portugalskom meste Portimão v apríli. Jakub žiaľbohu už na pretekoch nikdy neodštartuje. Ako portál zregiony.sk o nadanom mladom jazdcovi zistil, chlapcov najväčší úspech bolo víťazstvo na Nothern Talent Cup, kde súťažia mladí pretekári zo strednej, severnej a východnej Európy.

Galéria
Nad tragédiou žialia aj svetoví organizátori pretekov
Mladý pretekár jazdil s číslom 59. Zdroj: IG
Jakub bol najväčším talentom v Česku
Šikovného jazdca čakali najväčšie preteky v jeho kariére. Zdroj: IG
Jakub bol najväčším talentom v Česku
Šikovného jazdca čakali najväčšie preteky v jeho kariére. Zdroj: IG
navigate_before
navigate_next

Organizátori pohára dokonca vyjadrili sústrasť rodine perspektívneho pretekára prostredníctvom svojej oficiálnej stránky. Northern Talent Cup je hlboko zarmútený správou o úmrtí Jakuba Gureckého, vzhľadom na nehodu na tréningu 7. februára. Gurecký vyhral v roku 2021 Northern Talent Cup po pôsobivej sezóne výkonov a v roku 2022 mal súťažiť v Red Bull MotoGP Rookies Cup. Naše myšlienky sú v tomto najťažšom období s Gureckého rodinou, priateľmi, tímom a blízkymi. Odpočívaj v pokoji Jakub,” stojí na titulnej stránke ortherntalentcup.com.

Nadaný chlapec doslova žil motocyklistickým športom. „Mám z toho samozrejme obrovskú radosť, od začiatku bolo mojím cieľom sa do Rookies Cupu dostať a som moc rád, že sa mi to podarilo. Teraz po náročnej sezóne si od pretekania na chvíľu oddýchnem a budem sa sústrediť na školu, ale už sa moc teším, až to celé začne. Byť súčasťou tak prestížneho šampionátu je pre mňa veľká výzva a urobím maximum pre to, aby som v ňom bol úspešný,“ komentoval Jakub v jednom z posledných rozhovorov pre klub svoj postup medzi elitu pretekárov.