Regióny Žilina

Náklady na domácu opatrovateľskú službu v Liptovskom Mikuláši vlani dosiahli 500 000 eur

Náklady na domácu opatrovateľskú službu vlani dosiahli 500 000 eur. Zdroj: TASR / Oliver Ondráš

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ – Náklady na domácu opatrovateľskú službu v Liptovskom Mikuláši sa z roka na rok zvyšujú, vlani predstavovali takmer pol milióna eur. Aktuálne službu zabezpečuje 36 zamestnancov pre približne 55 klientov, väčšina z nich sú dôchodcovia. Informovala o tom hovorkyňa Liptovského Mikuláša Viktória Čapčíková.

 

“Každoročne pociťujeme zvýšený záujem o služby v zariadeniach pre seniorov. Rodiny totiž často nedokážu zosúladiť svoj rodinný a pracovný život so starostlivosťou o seniora. Aj preto sa snažíme posilniť poskytované sociálne služby terénneho charakteru, teda opatrovateľskú službu. Seniori tak môžu dlhšie zotrvať vo svojom prirodzenom prostredí,” priblížila Veronika Bániková z mestského úradu.

Jednou z priorít mesta v tejto oblasti je vybudovanie denného stacionára pre starších ľudí, kde by mali zabezpečenú starostlivosť kvalifikovaným personálom v čase, keď sú ich rodinní príslušníci v práci. Svoje miesto by tu našli aj osamelí seniori, ktorí nevyžadujú celodennú starostlivosť. “V posledných mesiacoch sme s víziou pokročili, urobili sme prieskum lokalít a máme už pripravených aj niekoľko variantov projektu. Máme ambíciu zrealizovať ho ešte počas tohto funkčného obdobia,” informoval primátor Ján Blcháč.

O dôchodcov sa mesto stará aj v Zariadení pre seniorov a domove sociálnych služieb v areáli Liptovskej nemocnice. Kapacita je podľa Čapčíkovej maximálne naplnená a v poradovníku je zapísaných ďalších 57 žiadateľov, ktorí majú záujem o umiestnenie v zariadení. “Dopyt po týchto službách je veľký, čiastočne by preto mohol pomôcť práve nový stacionár,” podotkla hovorkyňa s tým, že prevádzka mestského zariadenia pre seniorov si ročne vyžaduje približne 700 000 eur.