Regióny Žilina Vysoké Tatry Tatranská Lomnica Starý Smokovec Jasná Top

Nepoučiteľní? Turisti v Tatrách podcenili počasie, na pomoc im museli prísť záchranári! Ľudia im poriadne naložili

Pomoc horských záchranárov potrebovali českí a poľskí turisti. Ilustračné foto. ZDROJ: fb HZS

TVRDOŠÍN – Horskí záchranári zo Západných Tatier zasahovali v sobotu večer v oblasti Troch kôp a medzi Hrubou kopov a Troma kopami. Nezávisle od seba ich požiadali o pomoc dve dvojice poľských a českých turistov, ktoré uviazli v horách v búrke a krupobití. Informovala o tom na svojej webovej stránke Horská záchranná služba.

 

Pre pretrvávajúcu mohutnú búrkovú činnosť nebolo možné nasadenie leteckej techniky. Na pomoc turistom odišli dve skupiny horských záchranárov zo Žiarskej doliny a tretia zo Zverovky. “Turistov po príchode na miesto zateplili, poskytli im nepremokavé oblečenie, prilby a sedacie úväzy a za použitia lanovej techniky ich sprevádzali v silnej búrke do Smutného sedla. Odtiaľ dvojica poľských turistov pokračovala so záchranármi Horskej záchrannej služby zo severnej strany Západných Tatier na Ťatliakovu chatu, kde boli ubytovaní. Dvojica českých turistov zostúpila so záchranármi Horskej záchrannej služby do ústia Žiarskej doliny, kde mali zaparkované auto,” informuje Horská záchranná služba s tým, že záchrannú akciu ukončili v neskorých nočných hodinách.

Reakcie na internet sú na správanie týchto českých a poľských turistov extrémne negatívne. “Toto už je debilizmus. Vysoké Riziko búrok bolo známe už deň vopred. Aj preto som šiel na túru v piatok….Vyzerá to tak, že pri každom turistickom chodníku by mala stáť horská služba a turistov čo sa dovalia na chodník po 10,00 by mali obracať nazad domov… Asi by som dávala pokuty tým, čo sú v horách poobede, keď aj sprostý vie, že poobede tieto dni hlásia búrky. Dosť čo riskujú vlastne životy, ešte aj ohrozujú životy iných pre nezodpovednosť…  Klobuk dole záchranárom. Ja v búrke nejdem ani na balkón, nie ešte zachraňovať nezodpovedných,” sú iba niektoré vyjadrenia na ich adresu.