Regióny Žilina Dolný Kubín

Novinky na Orave: Žaškov vybuduje vlastné múzeum

Ilustračná foto. Zdroj: FB / Žaškov obec

ŽAŠKOV – Obec Žaškov v okrese Dolný Kubín bude svoju históriu a kultúru prezentovať vo vlastnom obecnom múzeu. Vybudujú ho v rámci projektu cezhraničnej spolupráce s Moravským Žižkovom. V typickej žaškovskej drevenici plánujú zriadiť tri expozície. Za obec o tom informoval Miroslav Žabenský.

 

“Pre súčasníka dnes už často nepotrebné a zapadnuté predmety dennej spotreby, pracovné nástroje, tradičné vybavenie a nábytok, krojové súčasti i historické fotografie nájdu svoje dôstojné miesto v novom objekte obecného múzea. Prvá z expozícií bude zameraná na prejavy tradičnej kultúry. Bude ju predstavovať dobovo zariadená predná izba s pripomienkou na remeselné tradície Žaškova v podobe pracovných nástrojov kováčov, kolovrátkov či zariadení používaných pri spracovaní ľanu,” priblížil Žabenský. Do samostatného priestoru plánujú inštalovať dokumenty a dobové fotografie zachytávajúce dejiny obcí, ich folklórne prejavy, tradičný odev, históriu i súčasnosť. Treťou bude expozícia prezentujúca doterajšiu spoluprácu Žaškova a Moravského Žižkova.

Priestor okolo drevenice chce starosta obce Milan Pavlovčík využívať na sprievodné prezentačné podujatia, folklórne stretnutia, predvádzanie a výučbu pôvodných remesiel. “Drevenica i priestor okolo nej bude slúžiť nielen návštevníkom a turistom, ale stane sa i miestom kontaktu miestnych obyvateľov, a najmä detí s vlastnou minulosťou a kultúrnym dedičstvom,” dodal. Hrubú stavbu plánuje obec prostredníctvom svojho sociálneho podniku dokončiť na jeseň, prípadne do konca tohto roka. V septembri je pri novom objekte naplánovaný dvojdňový program dní kultúrneho dedičstva pod názvom Oživené príbehy minulosti.

Projekt vybudovania obecného múzea a ďalších sprievodných aktivít s názvom Pod jednou strechou má rozpočet 35 000 eur. Spolufinancovaný je sčasti z prostriedkov Európskej únie a zo štátneho rozpočtu SR prostredníctvom programu Interreg V-A 2014-2020. Jeho cieľom je zachovať a zatraktívniť kultúrne dedičstvo obcí, dať mu dôstojný priestor a tak prezentovať, propagovať a sprístupňovať tradičné hodnoty. Zameranie projektu podporí aj vydanie pracovného zošita pre deti.