Regióny Bratislava Trnava Trenčín Nitra Žilina Banská Bystrica Prešov Košice Kysuce Trstená Tvrdošín Čadca Dolný Kubín

Orava je odrezaná od sveta. Pre snehovú kalamitu a dvojmetrové záveje je vyhlásená mimoriadna situácia

Husté sneženie má zasiahnuť takmer celé severné Slovensko. ZDROJ: archív zoznam.sk

ŽILINA – Mimoriadna situácia v dôsledku snehovej kalamity trvá vo ôsmich obciach Žilinského kraja. Uviedla vedúca odboru krízového riadenia Okresného úradu v Žiline Miroslava Staníková.

 

Ide o Oravskú Lesnú a Beňadovo v okrese Námestovo, Malatinú, Žaškov, Jasenovú, Zázrivú, Oravský Podzámok v okrese Dolný Kubín a Liptovskú Kokavu v okrese Liptovský Mikuláš, konkretizovala Staníková. Ako priblížil starosta Malatinej Zdenko Kubáň, snehu v obci bolo tak veľa, že obmedzoval prístup obyvateľov do domov a k dvorom. Podľa jeho slov bolo potrebné zlepšiť priechodnosť ulíc a odstrániť vznikajúce záveje. “Z ciest v obci boli prakticky jednoprúdovky. Boli také zúžené, že v niektorých úsekoch sa nemohli obísť autá. Veľká kalamita bola aj na Malcove. Cez SMS správy som obyvateľom hlásil, aby radšej neopúšťali dedinu,” povedal pre Kubáň.

Doplnil, že v niektorých častiach obce sú aj dvojmetrové mantinely snehu. “Keď opäť začne fúkať a snežiť, sme znova na tom istom,” skonštatoval Kubáň. Na zaviatej ceste medzi Dovalovom a Liptovskou Kokavou zasahovala v tomto týždni aj 60-ročná fréza. Žilinský samosprávny kraj na sociálnej sieti informoval, že takto snehom zaviatu cestu si nikto z ich cestárov nepamätá.