Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

O osobnostiach Liptova sa verejnosť dočíta v novej knihe

Ilustračné foto. Zdroj: Pixabay

LIPTOVSKÝ MIKULAŠ – O osobnostiach z regiónu Liptov od 16. storočia až po súčasnosť sa verejnosť dočíta v novej publikácii Liptovskomikulášanky Anny Šmelkovej. Nazvala ju Liptáci vo svete, cudzinci v Liptove. Vydalo ju mesto Liptovský Mikuláš v spolupráci s tamojším Múzeom Janka Kráľa.

“Osobnosti sa buď narodili liptovským rodičom v cudzine a vrátili sa domov, alebo v cudzine pracovali, študovali, pôsobili v rôznych oblastiach. Sú tu zastúpené aj osobnosti, ktoré odišli do cudziny za prácou, tzv. chlebová emigrácia, ale aj politická emigrácia po rokoch 1918, 1939, 1968,” informovali z mestského múzea.

Dodali, že publikácia spomína aj na odborníkov, ktorí pomáhali v rozvojových krajinách, na vojakov, ktorí pôsobili v zahraničných mierových misiách, či na diplomatov. Zastúpení sú aj športovci.

“V Liptove žijú aj cudzinci, ktorí sem prišli z politických či rodinných dôvodov. Všetky osobnosti, je ich 474, pôsobili v 40 krajinách sveta,” priblížili z múzea. Publikácia nie je rozdelená na Liptákov a cudzincov osobitne, všetci sú zaradení do krajín, kde pôsobili alebo odkiaľ prišli.

Knihu si môže verejnosť zakúpiť s podpisom autorky v hlavnej pokladnici mestského múzea na Námestí osloboditeľov v Liptovskom Mikuláši.