Regióny Žilina Ružomberok Top

OBROVSKÁ TRAGÉDIA Športovec Vlado ZOMREL na prekliatom mieste, ktoré už zabilo 15 DETÍ! Mrazivé DETAILY nešťastia: Deň po súťaži prišla krutá smrť

Zdroj: Facebook, FB/Air - Transport Europe (ilustračné)

VEĽKÁ FATRA, SLIAČ – Lavínové nebezpečenstvo na horách naďalej trvá a vrch Krížna vo Veľkej Fatre potvrdila svoju neslávnu povesť jedného z najnebezpečnejších kopcov v tomto ohľade. Naposledy si lavína v našich horách vyžiadala život Vladimíra († 65), ktorého zasypala koncom januára aj s kamarátom (45).

 

Žiaľ, ani napriek rýchlej pomoci kamaráta, ktorý sa dokázal vyhrabať, a leteckých záchranárov, sa ho už oživiť nepodarilo. “Jeden lyžiar padal s odtrhnutou lavínou strmým terénom približne 200 metrov a ostal zasypaný pod snehom. Druhý bol zasypaný iba čiastočne, okamžite začal s vyhľadávaním kamaráta. Po tom, ako sa mu ho podarilo nájsť a vyhrabať spod snehu, začal s jeho oživovaním,” priblížila vrtuľníková záchranná služba ATE.

Zdroj: FB/Air-Transport Europe, letecká záchranná služba

Po príchode záchranárov pokračovala lekárka v resuscitácii aj pomocou automatického resuscitačného prístroja. Na mieste hrozil pád sekundárnej lavíny a muža tak museli z miesta čo najskôr evakuovať. “Počas medzipristátia ho preložili na palubu a počas celej záchrannej akcie a prevozu ho kontinuálne resuscitovali. Žiaľ, aj napriek maximálnemu úsiliu o jeho záchranu zraneniam počas prevozu podľahol,” dodali leteckí záchranári, ktorí ošetrili aj ľahké zranenia 45-ročného kamaráta zosnulého.

Hory miloval, zomrel deň po súťaži

Smútok zavládol medzi najbližšími, priateľmi aj lukostrelcami. “S ľútosťou vám musíme oznámiť, že náš člen Vladimír, strelec Lukostrelca BB, tragicky zahynul. Po tom, ako v sobotu odstrieľal svoju poslednú súťaž, ho v nedeľu 28.1.2024 zavalila lavína,” napísala na sociálnej sieti Slovenský lukostrelecký zväz.

Ako poznamenali, naposledy vydýchol pri tom, čo miloval. “Odišiel rýchlo, nečakane, ale tam, kde to mal rád, na horách, na snehu, na lyžiach,” dodala Soňa. Spoločne sa s ním rozlúčili v spomienkovom kruhu v kine na Sliači, pričom ľudí vyzvali, aby namiesto kvetov priniesli fotku, kamienok či osobnú spomienku.

Zdroj: FB/Slovenský lukostrelecký zväz

Pred 100 rokmi tam vyčíňala najtragickejšia lavína

Pred pár dňami, 6. februára, uplynulo presne 100 rokov, čo si lavína na svahoch vrchu Krížna vyžiadal smrť 18 ľudí, z ktorých bolo 15 detí.  Je to doteraz najtragickejšia lavína, ktorá zasiahla Slovensko. Prírodný živel ničil v lesníckej osade Rybô, ležiacej vo Veľkej Fatre v katastri obce Staré Hory všetko, čo mu stálo v ceste.  Zastavila sa až v hornej časti osady, kde strhla a zasypala tri domy, ďalšie dva poškodila. Zachrániť sa z 22 zasypaných podarilo iba štyroch ľudí.

I tieto tragédie sú mementom, ako dôležité je nepodceňovať riziko hôr. Horskí záchranári dôrazne upozorňujú návštevníkov hôr, aby dbali na svoju bezpečnosť a pri pohybe v lavínovom teréne disponovali kompletným lavínovým výstrojom. „Nevyhnutné je tiež dodržiavať pravidlá bezpečného pohybu v lavínovom prostredí a predchádzať vzniku núdzových situácií sledovaním a rešpektovaním lavínových výstrah,“ zdôraznila Horská záchranná služba.