Regióny Žilina Liptovský Mikuláš

Oteplenie a dážď môžu zvýšiť v slovenských pohoriach riziko mokrých lavín

Ilustračné foto. Zdroj: FB Horská záchranná služba

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí v sobotu v polohách nad 1500 metrov nad morom mierne (druhý stupeň), v Malej Fatre a Nízkych Tatrách (nad 1300 metrov nad morom) malé lavínové nebezpečenstvo (prvý stupeň). Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Vo Vysokých a Západných Tatrách napadlo počas týždňa asi 25 centimetrov nového snehu, ktorý sa ale postupne topí. Nový sneh napadol na starý tvrdý sneh. Tieto dve vrstvy sa za posledné dni dobre previazali. Problémom bude oteplenie, ktoré prinesie riziko mokrých lavín, riziko budú mierne zvyšovať aj dažďové prehánky. Môžu sa objaviť aj samovoľné malé lavíny.

V Malej Fatre a Nízkych Tatrách pribudlo počas týždňa miestami až 35 centimetrov nového snehu, ktorý sa však už takmer úplne roztopil. Nový sneh napadol na trávnatý podklad alebo na starý tvrdý sneh. Podobne, ako vo Vysokých a Západných Tatrách, oteplenie môže spôsobiť riziko mokrých lavín. V prípade uvoľnenia pôjde o malé lavíny alebo splazy.