Regióny Žilina Šport Jasná Politika Top

Robila čo mohla, ale Vlhová na Shiffrinovú v Jasnej nestačila. V slalome Svetového pohára skončila druhá

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati prvého kola slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Michal Svítok

JASNÁ – Petra Vlhová skončila v slalome Svetového pohára v Jasnej na druhom mieste, keď si neudržala prvú pozíciu po prvom kole. S náskokom 34 stotín vyhrala Američanka Mikaela Shiffrinová, tretia skončila Švajčiarka Wendy Holdenerová. 

 

Svetový pohár v zjazdovom lyžovaní sa do Jasnej vrátil po piatich rokoch a hneď úvod víkendového programu okorenila najtraktívnejšia disciplína. Slalom žien, v ktorom v tejto sezóne dominuje Petra Vlhová. Tá vyhrala hneď trikrát a pred pretekmi v Jasnej bola aj jeho líderkou. Na Katharine Liensbergerovú mala 45 a na Mikaelu Shiffrinovú 65 bodov k dobru. Rakúšanka a Američanka boli spolu s Michele Gisinovou ďalšie zjazdárky, ktoré v tejto disciplíne triumfovali v aktuálnej sezóne. Bolo tak jasné, že práve spomínané kvarteto si malo v Jasnej podeliť pódiové umiestnenia. Špeciálnu príchuť mal slalom pre Shiffrinovú, ktorá tu triumfovala v roku 2016 a bolo to veru kolosálne víťazstvo. Vyhrala vtedy o takmer tri sekundy pred Wendy Holdenerovou.

Otázkou bolo, či sa história zopakuje. Vlhová pred piatimi rokmi stratila na svoju veľkú rivalku 4 sekundy, no odvtedy sa množstvo vecí zmenilo. “Vedela som, že buď sa ja môžem zhoršiť, alebo sa ďalšie dievčatá môžu zlepšiť. Ten časový rozdiel sa dá zmazať len niekoľkými zmenami vo vašom štýle lyžovania. Bolo mi jasné, že príde väčšia konkurencia a bude náročnejšie dostať sa vôbec na pódium. Je to tak v tejto sezóne a začala som to pociťovať už minulú zimu. Je to ako medzi mužmi, kde je rozdiel prvým a pätnástym veľmi tesný. Blížime sme sa k tomu a pre divákov to musí byť atraktívnejšie,” povedala pred pretekmi Shiffrinová a mala pravdu. Slalom už totiž nie je iba one man show 25-ročnej Američanky a najmä – Vlhová jej už na jej úrovni.

 

 

Doma to chcela Vlhová potvrdiť a mala k tomu ideálne podmienky. Vyžrebovala si totiž číslo jeden, kým Liensbergerová mala päťku, Shiffrinová šestku a Gisinová sedmičku. Mala tak výhodu ideálnej trate. “Chcem podať moju jazdu, dám do toho všetko a pôjdem naplno, lebo už nemám čo stratiť. V hre je veľa, ale bez toho, aby som riskovala, by som veľký glóbus nezískala. Budem riskovať a uvidíme, ako to dopadne,” povedala pred prvým kolom Vlhová. Trať postavil Kanaďan Luca Agazzi. Na slalomárky čakalo 64 bránok, svah bol v perfektnom stave a iba počasie sa oproti predchádzajúcim dňom zmenilo. Bolo hlboko pod nulou a zamračené. Aj preto číslo 1 bola dvojsečná zbraň. Vlhová mala výhodu panenskej trate, no zároveň bola testovacím pilotom pre ďalšie slalomárky.

 

 

Prvé kolo bolo rytmické, technicky menej náročné, bez výraznejších úsekov, v ktorých treba meniť tempo. Od štartu do cieľa bolo treba ísť naplno. Vlhová bola poriadne namotivovaná a sústredená. Bolo cítiť, ako veľmi chce doma vyhrať. Predviedla jazdu bez výraznejších chýb a čakalo sa, čo jej čas bude znamenať. Po nej sa totiž na trať dostala Holdenerová, na prvých dvoch medzičasoch bola rýchlejšia ako Vlhová, no v závere nebola tak agresívna ako naša lyžiarka a v cieli mala stratu 40 stotín sekundy. Hore boli však ešte jej najväčšie súperky Liensbergerová, Shiffrinová a Gisinová.

Rakúšanka nechytila od začiatku rytmus, už na prvom medzičase nabrala výraznú stratu, ktorá sa postupne zväčšovala, aby to napokon bol rozdiel 91 stotín sekundy. Po nej sa k slovu dostala fenomenálna Američanka a to už bola iná pesnička. Na prvom a druhom meranom úseku bola o pár stotín pred Vlhovou. No v strednej časti stratila rýchlosť, čo sa prejavilo v cieli, kde mala na Vlhovú stratu 27 stotín sekundy. Bolo z toho druhé miesto, pričom v hre o slalomový triumf v Jasnej bola ešte aj tretia Holdenerová. Pod manko jednej sekundy sa dostala už iba štvrtá Linsbergerová, ďalej boli straty výrazné nad jednou sekundou.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová na trati prvého kola slalomu Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Michal Svítok

 

“Boli to preteky ako každé iné, snažila som sa ísť naplno. Snažila som sa spraviť so štartového čísla jeden výhodu, urobila som si dobrú prehliadku, kopec veľmi dobre poznám. Vedela som, kde môžem ako ísť. Je to jeden z tých ľahších slalomov, pomohlo nám, ako je to pripravené. Podložka je veľmi dobrá, je to tvrdé, ale nie ľadové. Budem sa teraz sústrediť na druhé kolo, dám do toho všetko, uvidíme, ako to dopadne,” povedala Vlhová po prvom kole.

V tom druhom, ktoré bolo postavené v podobnom duchu ako úvodné, malo reálnu šancu na pódium iba prvých päť slalomárok, na víťazstvo maximálne tri z nich. Rozdiely v elitnej tridsiatke boli totiž obrovské. Už desiata Melania Meillardová mala stratu viac ako dve sekundy. Vlhová musela napriek tomu riskovať a nespoliehať sa na číselnú lotériu. Prioritou bolo 100 bodov, každá strata ju totiž môže ešte na konci sezóny mrzieť. Polovica z ôsmych zostávajúcich pretekov je totiž v slalome a to je 400 bodov. Ale ako sa hovorí, kačice sa počítajú až po hone. Najskôr musela preto Vlhová splniť misiu na domácej pôde a až potom používať kalkulačku.

 

 

Okrem Vlhovej sa v slalome v Jasnej predstavila aj druhá Slovenka, Petra Hromcová, ktorá síce nedokončila prvé kolo, no tešila sa z premiéry vo Svetovom pohári a to navyše na domácej pôde. “Na začiatku som bola trochu nervózna, to sa musím priznať. Je to doma a prvé vystúpenie vo Svetovom pohári. Tešila som sa a bolo to príjemné, aj keď sa trocha vytvorili ryhy, takže to vôbec nebolo ľahké. Myslím si, že som si to užila po moment vypadnutia. Bol to špicar, čiže to nebolo dôsledkom trate, ale je možné, že som si trochu ináč nadišla ryhu, ktorá tam bola, a to ma priviedlo k tej chybe,” povedala v cieli Hromcová.

Dvadsaťdvaročná Bratislavčanka vnímala špeciálnu príchuť svojej premiéry v Jasnej, aj keď bola bez divákov. “Mám to tu rada, do Jasnej chodím trénovať odmalička, aj keď pretekov som tu nemala veľa. Tento kopec mám rada a cítim sa tu dobre. Teším sa, že môj debut vo SP vyšiel práve sem. Je to zážitok, vidieť všetkých týchto ľudí, ktorým rozumiem. Uvedomovala som si, že je to príjemné, ale zároveň tá nervozita bola o čosi väčšia ako napríklad na majstrovstvách sveta v Taliansku, kde nebola domovská atmosféra,” dodala Hromcová.

 

Slovenská lyžiarka Petra Hromcová na trati počas 1. kola slalomu Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Michal Svítok

 

V druhom kole bola rozhodujúca stredná časť, kde boli viaceré uzavreté bránky po sebe. Tam sa dalo veľa získať aj stratiť. Dôležité bolo držať ideálnu stopu, tempo aj rýchlosť. Podklad bol stále vo výbornom stave, čo bolo dôležité aj pre Vlhovú, ktorá sa na trať dostala ako posledná. Pred záverečnou desiatkou najlepších po prvom kole bola na prvom mieste Slovinka Ana Buciková, ale nervozita a očakávania v cieľovej rovinke boli pomaly na maxime, atmosféra súboja o pódiové umiestnenia stúpala na bod varu.

Prekvapujúco na prvom mieste bola pred záverečnou päťkou stále Buciková, pred prekvapením druhého kola Martinou Peterliniovou. Talianka sa totiž v poradí posunula o 15 miest. Až najlepší čas Gisinovej bol ale skutočný porovnávacím a dôležitým. Dostala sa na prvé miesto o takmer 9 desatín sekundy a to už bol zaujímavý údaj pre posledné štyri hore. Po nej sa dolu svahom posunula Liensbergerová a jej jazda bola ako po koľajniciach. Rýchla, dynamická, technicky perfektná. Gisinovú odsunula za seba o 82 stotín. Jedna lepšia jazda striedala druhú, čo potvrdila aj Holdenerová. Skvelý čas Liensbergerovej stlačila o ďalších 90 stotín. Bola z toho hodená rukavica pre Shiffrinovú aj Vlhovú. Prvá menovaná ju zdvihla po úžasnom druhom kole a dostala sa na prvé miesto o pol sekundy. Fantázia, ktorú mohla prekaziť už iba Vlhová. Dokáže to?

 

 

Slovenská pretekárka vedela, čo sa od nej očakáva a čo musí urobiť. Prvé miesto bola priorita. Od štartu to ale nebolo ono a nepredviedla čistú jazdu. Bola tam obrovská snaha, ale na každom medzičase bolo vidieť, že na Shiffrinovú stráca. Na prvých dvoch meraných úsekoch ešte bola pred Američankou, no v závere jej chýbala rýchlosť, drive a v cieli nakoniec 34 stotín sekundy. Sklamanie bolo vidieť a cítiť nielen na tvári Petry Vlhovej, ale aj v jej tíme. Stratila totiž nielen dôležité body v slalome, kde má na Shiffrinovú k dobru už iba 45 bodov, ale najmä v celkovom poradí. Odstup od Gutovej-Behramiovej totiž stlačila na 107 bodov, takže Švajčiarka bude aj po víkende na prvom mieste celkového poradia Svetového pohára.

“Pocit je to úžasný, je to moje prvé pódium tu v Jasnej,” povedala Vlhová pre RTVS: “Bol to boj, dala som do toho všetko. Bohužiaľ, Mikaela bola lepšia. Robila som, čo som mohla, nakoniec to nestačilo, čo ma mrzí. Som však stále vpredu, z čoho sa teším. Mikaela nemala čo stratiť, išla naplno. Povedala mi, že veľmi dobre vie, ako sa cítim, že každý chce doma zvíťaziť. Urobila som však drobné chyby a, bohužiaľ, to nestačilo. Viem, že som urobila maximum, dala som do toho 120 percent,” povedala po slalome Vlhová.

 

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová (vľavo) obsadila druhé miesto v slalome Svetového pohára v Jasnej. Zdroj: TASR / Martin

 

“Klobúk dolu pred Peťou. Mikaela vyhrala zaslúžene, my sme spokojní s druhým miestom. Nám vyhovuje, že organizátori zmenili poradie disciplín, Peťa si tak mohla zdvihnúť sebavedomie pred obrovským slalomom, veríme, že jej tento výsledok pomôže,” povedal otec a šéf tímu Igor Vlha. V nedeľu v Jasnej na programe obrovský slalom (9.30/12.30).

Shiffrinová oslávila 69. víťazstvo v kariére, z toho 45. v slalome. “V druhom kole som tlačila, ako som mohla. Mala som pocit, že to bola výborná jazda, keď som prišla do cieľa. Svoju úlohu som zvládla. Petra jazdí po celom svete, doma sa môže predstaviť iba niekoľkokrát, chcela veľmi zvíťaziť. Druhé miesto je stále skvelý výsledok. Stále má však vedúcu pozíciu v boji o malý glóbus,” uviedla v cieli Američanka.

 

Americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová pózuje na pódiu s trofejou po víťazstve v slalome Svetového pohára v Jasnej. FOTO TASR – Martin Baumann

Výsledky slalomu SP žien v Jasnej

1. Mikaela Shiffrinová (USA) 1:44,28 min., 2. Petra VLHOVÁ (SR) +0,34 s, 3. Wendy Holdenerová (Švaj.) +0,52, 4. Katharina Liensbergerová (Rak.) +1,42, 5. Michelle Gisinová (Švaj.) +2,24, 6. Ana Buciková (Slovin.) +3,07, 7. Martina Peterliniová (Tal.) +3,32, 8. Martina Dubovská (ČR) +3,54, 9. Andreja Slokarová (Slovin.) +3,55, 10. Laurence St. Germainová (Kan.) +3,59, …, Petra HROMCOVÁ (SR) nedokončila 1. kolo

Celkové poradie

1. Lara Gutová-Behramiová (Švaj.) 1227 b., 2. VLHOVÁ 1120, 3. Gisinová 937, 4. Marta Bassinová 790, 5. Federica Brignoneová 777, 6. Sofia Goggiová (všetky Tal.) 740

Poradie v slalome

1. VLHOVÁ 480, 2. Shiffrinová 435, 3. Liensbergerová 410, 4. Gisinová 375, 5. Holdenerová 305, 6. Chiara Mairová (Rak.) 155