Regióny Žilina Top

Prehovoril SYN majiteľa ZOO, ktorého ROZTRHALI levy! Desivé DETAILY: Šelma šklbala kusy mäsa

Lev včera nezaútočil prvýkrát. ZDROJ: Ranč pri Žiline

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Len včera sme informovali o desivej tragédii v súkromnej mini zoo v obci Oškerda pri Žiline. Pri kŕmení šeliem lev zaútočil na majiteľa a usmrtil ho. Prečo sa tragédia stala? Prehovoril aj zúfalý syn. 

 

Tragické nešťastie sa stalo včera dopoludnia, kedy majiteľ ranča išiel nakŕmiť šelmy. Podľa Žilinského Štandardu bez toho, aby sa presvedčil, či sú v dobrej nálade, vstúpil do ich priestoru. Šelma okamžite zareagovala na jeho príchod a napadla ho. Doslova začala zubami trhať jeho telo a nemal šancu, aby sa z klietky dostal.

Keďže dlhší čas nechodil, išli ho hľadať. V tej chvíli sa im naskytol hrôzostrašný pohľad, keď videli v klietke ležať nehybné telo muža. „Pomoc mu už nebola možná, pretože telo bolo doslova roztrhané. Majiteľova noha bola niekoľko metrov od neho ďalej. Okamžite sme zavolali všetky záchranné zložky, no nikto sa dovnútra nemohol dostať, keďže lev ležal na tele,“ prezradil Žilinskému Štandardu zdroj z miesta nešťastia.

Ranč je rodinným podnikom. Majiteľmi bol otec a momentálne jeho syn, ktorý je z celej tragédie zdrvený. „Prepáčte, ale ťažko sa mi o tom rozpráva. Toto bol náš život a tiež domov, nakoľko tu aj bývame. Mrzí nás, ako sa všetci k tomu stavajú a dokonca sa z tejto tragédie aj zabávajú,“ povedal pre Žilinský Štandard syn obete.

Paradoxom je, že na ranč chodí veľa rodín s malými deťmi. Kŕmenie levov bolo na ranči ponúkané ako atrakcia pre ľudí, hoci chov šeliem musí byť podľa zákona striktne nekontaktný. Zviera musí byť vždy izolované od človeka a medzi nimi musí byť bariéra. Ľudia však tvrdia, že bolo len otázkou času, kedy sa niečo takéto stane.

Podľa portálu spravy.rtvs.sk tu v minulosti tiger napadol návštevníčku.

„Policajný zbor rozhodol o usmrtení zvierat v počte štyroch kusov, ktoré sa nachádzali v bezprostrednom kontakte s telom vo voliére a rozhodol sa riešiť situáciu v režime svojich právomocí,“ uvádza v stanovisku Štátna veterinárna a potravinová správa SR.

„Po zabezpečení výbehu šeliem boli identifikované ľudské pozostatky. Na miesto privolali aj obhliadajúceho lekára, a to z toho dôvodu, aby sa zabezpečili aj ďalšie procesné úkony,“ povedala hovorkyňa Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Alena Krčová.

Šelmy na ranči už raz zaútočili

Exotické zvieratá v tomto ranči útočili aj v minulosti. Pred štyrmi rokmi tu tiger dohrýzol ruku mladej žene.

Majiteľ mal výnimku na chov nebezpečných zvierat do roku 2019. Aj keď žiadal o schválenie aj na ďalšie roky, štátni veterinári mu žiadosť zamietli. Dôvodom boli malé priestory na život šeliem.

„Chovateľské podmienky nevyhovovali, čiže ošetrovateľa alebo majiteľa napadli a urobili si z neho zdroj výživy,“ skonštatoval minister pôdohospodárstva Jozef Bíreš.

Odborníci chov šeliem neodporúčajú. A to ani v prípade, ak to úrady dovolia. „Aj keď zdanlivo môžu byť krotké, môžu sa v nich prejaviť pudy a v nejakej stresujúcej situácii, ktorú si majiteľ nemusí uvedomiť, zrazu šelma zaútočí. Keďže je to veľké zviera, nie je problém zabiť človeka v priebehu niekoľkých sekúnd,“ uzavrel generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody SR Dušan Karaska.

Galéria
Polícia sa k telu mŕtveho riaditeľa nevedela dlho dostať. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj
Polícia sa k telu mŕtveho riaditeľa nevedela dlho dostať. ZDROJ: FB/Polícia Žilinský kraj
navigate_before
navigate_next