Regióny Žilina Ružomberok

Rieka Revúca dosiahla tretí povodňový stupeň! Vyliata voda môže ohroziť občanov a ich majetok

Ilustračné foto. Zdroj: www.ruzomberok.sk

RUŽOMBEROK – Ružomberská samospráva monitoruje situáciu na rieke Revúca, ktorá dosahuje podľa primátora Ľubomíra Kubáňa na Podsuchej tretí povodňový stupeň. Informoval o tom na sociálnej sieti.

Doplnil, že mesto zareaguje v prípade potreby ďalšími opatreniami. “Stav rieky som si pozrel spolu s mestským poslancom za Biely Potok Vojtechom Mackom. Na povodeň, ktorá môže vzniknúť z trvalého dažďa, už zareagoval aj Slovenský hydrometeorologický ústav, a to vyhlásením tretieho stupňa výstrahy pred povodňou,” uviedol ružomberský primátor.

“Situáciu monitorujeme v teréne a naozaj nie je dobrá. Na vodný tok sa boli pozrieť zástupcovia Slovenského vodohospodárskeho podniku, Povodia horného Váhu i vedúci odboru krízového riadenia Okresného úradu v Ružomberku. V pohotovosti sú naše Komunálne služby i dobrovoľní hasiči. Všetci dúfame, že rieka sa upokojí a hladina klesne,” podotkol primátor Ružomberka Ľubomír Kubáň.

Vyliata voda môže na kritických miestach potenciálne ohroziť život a zdravie, majetok právnických a fyzických osôb, životné prostredie, kultúrne dedičstvo i hospodársku činnosť. “Počas povodňovej situácie budeme vodné toky monitorovať, zmierňovať riziko vyliatia a postupne zbierať dokumentáciu o spôsobených škodách. V prípade potreby zasiahneme. Vyhlásený stupeň povodňovej aktivity budeme v ďalších dňoch prehodnocovať podľa aktuálneho stavu na vodných tokoch na území mesta,” dodal primátor.

Samospráva žiada obyvateľov dotknutých oblastí, aby sa nezdržiavali v blízkosti rieky a upozornili aj svoje deti, ktoré sa po mestskej časti môžu pohybovať bez dozoru dospelých. “V pohotovosti sú dobrovoľní hasiči, Hasičský a záchranný zbor, kompetentní zamestnanci mesta a mestskí policajti,” uzavrel Miškovčík.