Regióny Žilina Dolný Kubín Top

Situácia sa dramatizuje! Už ZATVÁRAJÚ škôlky: Ľudia sa pýtajú, kam dáme svoje deti?

skolka, ihrisko
Ilustračný obrázok, Zdroj : TASR / Pavel Neubauer

DOLNÝ KUBÍN – Vysoké ceny energií nútia samosprávy šetriť, kde sa dá. No situácia začína byť neúnosná a varujú pred následkami, ak vláda neprijme dostatočné opatrenia. Doplatila na to už aj škôlka, ktorú mesto zavrelo.

 

Mestá a obce protestným vypnutím verejného osvetlenia v pondelok upozorňovali, že situácia s neriešením cien energií pre samosprávy má mimoriadne vážne a negatívne dosahy na plnenie mnohých ich základných úloh. „Drvivá väčšina samospráv preukázateľne nemá peniaze, alebo jej dochádzajú, na zaplatenia záloh z januára a februára, potom tu sú samosprávy, ktoré majú problém dofinancovať školstvo v originálnej pôsobnosti, napríklad materské školy,“ povedal pre aktuality.sk Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ako dodal: „už došlo k zatváraniu niektorých materských škôl“.

Extrémny nárast nákladov neutiahli

Príkladom je Dolný Kubín. Podľa vyjadrenia mesta cena plynu pre najmenšiu z tamojších škôlok vzrástla z minuloročných 20 eur až na 213 eur za MWh. Najmä pre zvýšené náklady preto mesto dočasne prerušilo jej prevádzku do konca vykurovacej sezóny. Od 23.12.2022 do 2.4.2023. „Náklady na vykurovanie sú tak vysoké, že aj pri vládou sľúbenom zastropovaní ceny plynu bude problém, aby schválený rozpočet pre MŠ Záskalická bol dostatočný,“ uviedol Martin Buzna z kancelárie primátora mesta. Doplnil, že škôlka má ako jediná v meste plynové vykurovanie a plyn zdražel omnoho viac ako teplo dodávané od mestského dodávateľa tepla v iných materských školách.

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / František Iván

Prevádzka materskej školy bola finančne náročná aj pred energetickou krízou. „Jej dofinancovanie sa vždy realizovalo podobne ako prevádzka mnohých zariadení slúžiacich obyvateľom. A to z rezervy rozpočtu mesta. Aj vzhľadom na veľmi negatívny dopad legislatívnych zmien na rozpočty samospráv, už nedisponujeme takými rezervami, aby sme mohli všetky služby poskytovať bez obmedzení,“ vysvetlil Buzna.

Kde skončili deti?

Najmenšiu mestskú škôlku, jednotriedku, navštevovalo 11 detí. Počas prerušenia prevádzky ich umiestnili do iných materských škôl zriadených mestom. Okrem detí do iných materských škôl presunuli aj zamestnancov. Zatvorená škôlka však má jedno špecifikum. „Navštevuje ju aj niekoľko detí z azylového domu pre týrané matky v Záskalí, kde je aj počas roka značný pohyb detí,“ uviedol Buzna.