OBROVSKÁ STRATA Zomrel OBĽÚBENÝ primátor: Stretol sa aj s PÁPEŽOM! Ľudia za ním SMÚTIA, pre mesto urobil veľké veci

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Tragická správa zasiahla mesto na severe Slovenska. Na svoj posledný odpočinok sa pobral bývalý primátor Ladislav Suhay. Do kroniky samosprávy sa zapísali veľkými písmenami a mnohí na neho spomínajú s láskou.

Veľmi smutná správa zasiahla Kysucké Nové Mesto. Na svoj posledný odpočinok sa pobral Ing. Ladislav Suhay vo veku 85 rokov. Informovala o tom vo štvrtok 05. októbra 2023 poslankyňa z MsZ v Kysuckom Novom Meste.

Ladislav Suhay bol bývalým primátorom Kysuckého Nového Mesta. Hoci sa narodil v Rajci, v Kysuckom Novom Meste prežil väčšinu svojho života. Na jeho čele stál v rokoch 1990 – 1998. Podľa poslankyne Mestského zastupiteľstva Kysuckého Nového Mesta Felicity Chromjakovej to bolo „v dobe, kedy bolo potrebné mesto naštartovať na demokratický chod.“ Bol totiž prvým primátorom mesta po zmene politického systému. Jeho pôsobenie ako primátora bolo spojené s niekoľkými investičnými a občianskymi akciami, ktoré tam navždy ostanú ako pamiatka na neho.

Jeho pôsobenie v politike nebolo vždy ružové. V rokoch 1986 až 1988 pôsobil v Mestskom národnom výbore na pozícii predsedu. Po jeho zvolení odmietol pre Okresný národný výbor vykonávať úlohy, na ktoré nemali právo. Nepoznali totiž poriadne zákon o národných výboroch. Keď jeho sestra emigrovala do Nemecka, stal sa nežiadúcim. Ak by zostal vo funkcii, mesto by už nedostalo peniaze, a preto požiadal poslancov, aby hlasovali za jeho odvolanie, ako uviedol Kysucký žurnál. Jeho manželka Sidónia si s láskou spomína na ich spoločné osobné stretnutie so sv. otcom Jánom Pavlom II v roku 1995.

Pre mesto urobil bývalý primátor neskutočne veľa a mnohí si ho za jeho zásluhy vážia. „Naše mesto sa pod jeho vedením výrazne posunulo do 21. storočia. Bol to múdry, inteligentný a rozhľadený človek, od ktorého sa učili aj všetci jeho primátorskí následovníci. Pán Primátor, ďakujeme! Zároveň vyslovujem úprimnú sústrasť celej jeho rodine,“ napísala s úctou poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Kysuckom Novom Meste. Zaslúžil sa totiž o návrat plastiky sv. Jána Nepomuckého na Námestí slobody, návrat Jakubovských hodov, rekonštrukciu mestskej knižnice, vznik mestskej polície, realizáciu výstavby sociálnych bytov a podobne.

S láskou a úctou na neho spomína aj Matej. „To mi je ľúto. Pamätám si, ako u starkého v obývačke sedával a ja som k nemu vzhliadal ako k niekomu nadpozemskému. Ako dieťaťu mi to pripadalo tak, akoby prišiel na návštevu prezident. Česť jeho pamiatke a vďaka za jeho prínos mestu,“ napísal k oznamu o jeho smrti.

Viac o téme: Ján Pavol II., komunizmus, Kysucké Nové Mesto, Ladislav Suhay, Primátor, smrť, úmrtie

Súvisiace články