Regióny Žilina

SMUTNÁ SPRÁVA Zomrela veľká OSOBNOSŤ Slovenska! Uznávali ju nielen doma, ale aj v zahraničí

Ilustračné foto. ZDROJ: archív zoznam.sk

RUŽOMBEROK – Vo veku 51 rokov zomrel 5. februára 2024 významný inžinier v oblasti jadrovej energetiky. Od roku 1995 pracoval pre akciovú spoločnosť VUJE, kde posledných šesť rokov bol riaditeľom divízie jadrovej bezpečnosti, výskumu a vývoja. Za svoju prínosnú prácu získal aj viaceré ocenenia ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu.

Na Branislava Hatalu spomínajú jeho priatelia a kolegovia ako na zodpovedného, milého a priateľského muža. “Braňo bol jeden z najmúdrejších a najmilších ľudí na VUJE. Bude veľmi chýbať,” spomína Veronika na sociálnej sieti. “Navždy bude v našich srdciach,” pripája sa Iveta.

K úprimným rozlúčkovým slovám sa pripojil aj predseda Slovenskej nukleárnej spoločnosti (SNUS) Vladimír Slugeň: “Zomrieť v 51 rokoch a v plnom pracovnom nasadení sa, bohužiaľ, stáva. Braňa som mal rád. Bol to môj priateľ, tvrdohlavý doktorand i múdry kolega. Veľa vedel a nabral si na seba obrovské množstvo práce, povinností a zodpovednosti. Ako buldozér so širokou radlicou…”. Dopĺňa, že bol jedným z “jadrových frajerov”, ktorého uznávali doma i v zahraničí.

“A frajerina – to je drina. Vedieť, doučiť sa i podrobnosti, byť vzorom, nepovyšovať sa, dodržať slovo a stáť si za ním. Je to ťažké a spaľujúce. Asi „spustil radlicu príliš hlboko“ a srdce nevydržalo. Už sa nič nedá vrátiť späť. Napadá mi Werichova myšlienka: Všetko je konečné. To vraví rozum, aj keď cit mu do toho často a rád kecá,” ukončuje svoje myšlienky k Branislavovi predseda SNUS.

Pre svoju poctivú prácu získal dve ocenenia

Branislav Hatala sa narodil v roku 1972 v Ružomberku. Inžiniersky stupeň vyštudoval na Elektrotechnickej fakulte STU v Bratislave v roku 1995 a titul PhD. získal v odbore Jadrová energetika na Katedre jadrovej fyziky a techniky na Fakulte elektrotechniky a informatiky STU v Bratislave v roku 2008.

Takisto od roku 1995 pracoval pre akciovú spoločnosť VUJE, ktorá sa pohybuje v oblasti jadrovej energetiky a služieb na podporu a prevádzku prenosových a distribučných sústav, v ktorej posledné roky svojho života strávil ako riaditeľ divízie jadrovej bezpečnosti, výskumu a vývoja.

V roku 2004 získal Cenu ministra školstva SR za vedu a techniku v kategórii Významné výsledky mladých zamestnancov výskumu a vývoja do 35 rokov za vývoj metodiky bezpečnostných analýz pre licencovanie paliva VVER-440, a podiel na dosiahnutí vysokej úrovne výpočtových analýz pre jadrovú energetiku. Neskôr v roku 2017 dostal ocenenie Hatalov pracovný tím pod jeho vedením v kategórii “Vedecko-technický tím roka” od ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR za prínos v oblasti medzinárodného výskumu a vývoja prototypu reaktora ALLEGRO, rýchleho plynom chladeného reaktora IV. generácie.

O jeho úmrtí informoval verejnosť Ústav jadrového a fyzikálneho inžinierstva na sociálnej sieti. Posledná rozlúčka s Branislavom Hatalom sa uskutočnila v piatok 9. februára 2024 v obci Likavka v okrese Ružomberok.