Regióny Žilina Top

Preletel tisíce kilometrov, pod Tatrami ho zastrelili

Zdroj: P. Majko, Správa TANAP-u

PRIBYLINA – Pri tomto prípade sa mnohým vynára otázka: Toto sa naozaj môže stať iba na Slovensku? Bocian preletel tisíce kilometrov, aby sa dostal až na Slovensko. Jeho návrat domov ale niekto ocenil inak. Po streľbe nemal vznešený operenec žiadnu šancu na prežitie. Mŕtveho bociana našli v dedine pod Tatrami. Starosta Pribyliny neskrýval smútok. V malej obci s niečo viac ako tisíckou ľudí, totiž berú bociany ako súčasť svojho života. 

 

Bocian dlhé kilometre razil cestu až do cieľa. Po prílete si mohol konečne vydýchnuť, namiesto toho vydýchol poslednýkrát. V tele mu po RTG vyšetrení našli päť brokov. Tatranskí ochranári neverili vlastným očiam. Vták mal rany na hrudi, krídle a hlave. Tie boli ešte čerstvé. Správa TANAP-u okamžite situáciu zobrala do vlastných rúk a podala trestné oznámenie.

Tŕnistá cesta

Z nešťastia sú zdrvení. Ako dodali, nepoznajú priateľskejšieho operenca, ktorý by takto prenikol do ľudských sŕdc. Ľudia ich milujú nielen vďaka výzoru. Ich správaním by sa mohli inšpirovať mnohí. Typickí sú aj príkladnou rodičovskou starostlivosťou. Húževnatosť týchto tvorov ženie absolvovať náročnú cestu medzi dvoma kontinentmi a to dokonca až dvakrát za rok. ,,Človek si vie len ťažko predstaviť, čomu musia sťahovavé druhy vtáctva čeliť počas približne mesačnej cesty, kým dorazia zo zimovísk na svoje hniezdiská a späť. Táto dlhá púť je často sprevádzaná nepriazňou počasia, pytliactvom či strieľaním na vtáky zväčša len tak zo zábavy. Každopádne, po prílete na “mierumilovné” Slovensko zrejme toto nebezpečenstvo nekončí,” doplnili tatranskí ochranári. Hodnota takéhoto majestátneho zvieraťa je až 2300 eur.

Ochranárom sa okamžite začali ozývať aj ľudia. Tí sú z činu zhrození. Bociany sú totiž pýchou obce Pribylina. Nadšenci týchto operencov dokonca môžu aj cez kamery sledovať bocianie hniezdo. ,,Čím tentokrát prekážal? Že žil, dýchal, možno niekde mláďatá vychovával?” opýtala sa Lucia.

 

Snímky z RTG vyšetrenia. Zdroj: Veterinárna klinika LiVeS

Nie náš, ale…

Starosta obce Pribylina Milan Kohút je z celej situácie smutný. Ako povedal pre Zoznam.sk, ľudia z obce sú úzko spätí s prírodou. Ich zásluhou majú umiestnené hniezdo pre veľké vtáky, ktoré sa tam už roky vracajú. Preto ho správa o zastrelenom bocianovi zaskočila. ,,Podľa informácií, ktoré máme, nie je to náš bocian „našťastie“, ale je to veľmi smutná a tragická udalosť.”

Bocian ležal vedľa cesty II. triedy Pribylina – Podbanské. Napriek tomu, že nepatril do ,,Pribylinskej rodinky”, starostovi v hlave zostalo niekoľko otázok. ,,Je to spôsobené našim občanom alebo bol niekým inde zastrelený a vyhodený napríklad z idúceho auta? Nevieme, je to ťažko pochopiť a nie ešte aj vysvetliť, prečo. Je ale pravda, že bocian zahynul a nie vlastnou vinou.”

Galéria
Bociany v Pribyline majú čestné miesto. Zdroj: kukaj.sk
Zastrelený bocian. Zdroj: P. Majko, Správa TANAP-u
Snímky z RTG vyšetrenia. Zdroj: Veterinárna klinika LiVeS
navigate_before
navigate_next