Regióny Žilina Martin Top

ŠOKUJÚCE VIDEO Záchranári si z UMIERAJÚCEHO Mariána robili SRANDU! Trest ich zrejme NEMINIE: Už čelia ETICKEJ komisii

Ilustračné. Zdroj: TASR / Michal Svítok

MARTIN – Otrasný prípad zo zdravotníctva, ktorý otriasol celým Slovenskom, má svoju dohru. Mariánovi (60) sa na cyklotrase v mestskej časti Priekopa v Martine stala počas bicyklovania vážna nehoda. Nešťastne spadol z bicykla na hlavu, takže bola nutná okamžitá pomoc rýchlej zdravotnej služby. To, čo sa však dialo po príchode záchranárov, dvihlo mnohých Slovákov zo stoličiek. Nemieste vtipy a sexuálne narážky v sanitke zachytila predná kamera pripevnená na Mariánov bicykel. Prípad už preveruje etická komisia rýchlej zdravotnej služby. 

 

Video muža, ktorý bojuje o život, zatiaľ čo prítomní zdravotníci medzi sebou vtipkujú v záchrannom vozidle, obletelo všetky sociálne siete. Ľudia sa v komentároch začali búriť a odsudzovali prístup záchranárov k zranenému mužovi. Preto sa danému prípadu už začali venovať kompetentní.

Všetko sa odohralo začiatkom júna, kedy Miloslava M. pridala na sociálnu sieť veľmi znepokojujúce video s mužom, ktorý havaroval na bicykli. Ako neskôr vysvitlo, išlo o jej priateľa Mariána. Marián mal počas celého bicyklovania zapnutú prednú kameru, takže priebeh celej tragédie zaznamenal na video. To čo sa však odohrávalo po príchode záchranárov, nečakal nikto ani v najhoršom sne.

Po príchode na miesto sa členovia martinskej záchrannej služby zraneného Mariána ihneď pýtali, či „má vypité.“ Na videozázname z kamery tiež možno počuť, ako počas jeho ošetrovania medzi sebou navzájom bez okolkov vtipkujú. Zatiaľ čo Marián ležal v bolestiach dezorientovaný na lôžku v sanitke, záchranári sa pri ňom chichotali a nevhodne srandovali.

Sexuálne narážky a vtipy

V sanitke padali aj sexuálne narážky a zdravotníci medzi sebou žoviálne komunikovali. “Nemá nijaké doklady pri sebe, ja som pri predbežnej kontrole nič nenahmatala, nič som necítila” hovorila záchranárka, na čo jej kolega s úsmevom odpovedal: “Slabo hmatáš, slabo hmatáš. Typické ženy.”  Keď Marián začal bolestivo stonať, záchranár sa ho opýtal: “Čo môj, čo sa deje?”

VIDEO Záchranári si z UMIERAJÚCEHO Mariána robili SRANDU! TOTO sa dialo v SANITKE: Perverzné narážky a vtipy

Reakcia na neprofesionálny prístup zdravotníkov na seba nenechala dlho čakať. Po uverejnení videa sa prípadom začali zaoberať už aj kompetentní.

“OSZZS vysiela posádky ZZS na zásah, koordinuje ich činnosť a riadi smerovanie pacientov do zdravotníckych zariadení. Za konanie alebo správanie sa posádok ambulancií ZZS zodpovedajú poskytovatelia neodkladnej prednemocničnej starostlivosti, ktorí prevádzkujú jednotlivé ambulancie ZZS,” povedal hovorca Záchrannej služby Martin Balko.

Ostali v šoku

Ako sa zregionu.sk podarilo zistiť, záchranári ktorí boli privolaní k zranenému Mariánovi, boli vyslaní zo Záchrannej služby Košice (ZS KE). Ako uviedol Štefan Kertés, hlavný zdravotnícky záchranár ZS KE, daný výjazd dôkladne prešetrujú.

„O situácii sme sa dozvedeli z medializovaných informácií. Pochopiteľne, informácia nás znepokojila a momentálne preverujeme postup posádky Rýchlej lekárskej pomoci (RLP), ktorá na danom výjazde zasahovala. V prípade zistenia pochybení, či už odborného alebo etického charakteru, budú vyvodené adekvátne dôsledky v zmysle platnej legislatívy,“ uviedol hlavný zdravotník.

Prípad vyšetruje etická komisia

„Uvedomujúc si, že postup jednotlivca v rozpore so zdravotníckou etikou negatívne ovplyvňuje názor verejnosti na komunitu zdravotníckych záchranárov, chceme zdôrazniť, že zamestnanci ZS KE sa pri výkone práce, často v neľahkých podmienkach, riadia okrem právnych a interných predpisov aj etickým kódexom zdravotníckeho pracovníka,“ uzatvára Kertés, pričom dodáva, že daný zásah bude podrobený dôkladnej analýze, nie len odborne, ale aj z pohľadu Etickej komisie ZS KE.