Regióny Žilina Šport Jasná Top

Svetový pohár v Jasnej je pripravený. Vlhová je už doma, Shiffrinová príletí vrtuľníkom priamo do hotela

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová v zjazde Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

JASNÁ – Už iba osem pretekov chýba do konca sezóny vo Svetovom pohári v zjazdovom lyžovaní. Pred Petrou Vlhovou a spol. je tak rozhodujúca časť sezóny, v ktorej sa budú rozdávať malé kryštálové glóbusy za víťazstvá v jednotlivých disciplínach, aj veľký za celkový triumf. Po víkende je aktuálnou líderkou Švajčiarka Lara Gutová-Behramiová, ktorá po viac ako troch mesiacoch vystriedala na prvom mieste práve našu Vlhovú.

 

Teraz je tu šanca na revanš. V sobotu a v nedeľu 6. – 7.marca bude v Jasnej na programe slalom a obrovský slalom žien. Do Demänovskej doliny sa svetová ženská elita vracia po piatich rokoch a na Slovensko prišli takmer všetky najlepšie zjazdárky planéty. Mikeala Shiffrinová, Federica Brignoneová, Michelle Gisinová, Katharine Liensbergerová, Marta Bassinová, Lara Gutová – Behramiová, Corine Suterová a, samozrejme, Petra Vlhová. Za normálnych okolností by bolo počas víkendu v Jasnej každý deň okolo 15-tisíc divákov, no pre aktuálne protiepidemiologické opatrenia bude Svetový pohár u nás bez fanúšikov, čo je nepríjemné nielen pre lyžiarky, ale aj pre organizátorov, ktorým tak vypadne podstatná časť príjmov.

 

Slovenská slalomárka Petra Vlhová oslavuje triumf v slalome Svetového pohára v slovinskej Kranjskej Gore. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Rozpočet podujatia je totiž na úrovni 1,8 milióna eur. Diváci v Jasnej určite nebudú a aj všetky bezpečnostné a dopravné opatrenia aj obmedzenia budú extrémne. “Od dnešného dňa (pondelok 1.marca) sa do doliny dostanú iba akreditovaní novinári, zamestnanci hotelov, majitelia nehnuteľnosti, pretekári a ich tímy, organizátori, technický personál, záchranné zložky atď. Nik iný sa sem nedostane. Bez povolenia a bez negatívneho testu sa do Jasnej nikoho nepustíme. Platí to aj pre turistov, domácich, pre všetkých, ktorí by chceli prísť počas víkendu do Jasnej. Doprava bude prísne regulovaná. Aj preto prosíme všetkých aby do Jasnej nechodili a zbytočne nám nekomplikovali už aj tak zložitú situáciu,” povedal šéf organizačného výboru Matej Hulej.

Platí to aj pre Vlhovú, ktorá je v Liptovskom Mikuláši doma, ale aj ona musí bez výnimky zostať na hoteli a dodržiavať všetky pravidlá a opatrenia. „Od pondelka 1. marca platí zákaz vjazdu vozidiel bez príslušného povolenia od parkoviska Lúčky a od štvrtka 4. marca od 18-tej hodiny už do nižšie položeného Záchytného parkoviska. Obmedzenia potrvajú až do nedele 7. marca. Cieľom týchto opatrení je čo najlepšie zaistiť bezpečnosť areálu, aby sa ani v jeho bezprostrednej blízkosti nepohybovali neautorizované osoby,“ doplnil Hulej.

 

Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová v cieli po slalome Svetového pohára. Zdroj: TASR / Martin Baumann

Pre Petru Vlhovú je výhoda, že si mohla v Jasnej zatrénovať aj na súťažnej trati. Asistent trénera Matej Gemza zdôraznil, že v zahraničí takúto možnosť nemá. “Na každej trati je výhoda, keď si ju vie vyskúšať. Športová pamäť sa oživí výraznejšie, pre nás je tu jediná možnosť vyskúšať si súťažnú trať pred pretekmi. V zahraničí nemáme túto šancu, keď to nevyužijeme doma, tak nikdy,” povedal Gemza. Vlhová má v pondelok oddychový deň doma, v utorok absolvuje kondičný dvojfázový tréning a od stredy sa pustí na lyže.

“Vždy sa teším, keď môžem prísť domov, len sa bojím, aby som sa príliš neuvoľnila. Stále mám na pamäti, že na mňa čaká ešte veľa pretekov. Budem mať môj režim a úplne sa koncentrovať. Mrzí ma, že fanúšikovia nemôžu prísť do Jasnej, žiaľ, takáto je situácia. Verím, že mi budú držať palce pri obrazovkách, aby som dosiahla čo najlepšie výsledky,” povedala Vlhová.

V Jasnej by chcela 25-ročná Liptáčka vyhrať obe disciplíny – slalom aj obrovský slalom – a získať tak plný počet bodov, čiže 200 . “Máme v pláne jeden deň trénovať obrovský slalom. Robíme všetko, aby sa to zlepšovalo, v tréningoch je dobrá, v pretekoch to nejde tak dobre. Ťažko povedať, či je to únava. Ideme z pretekov na preteky, je to náročnejšie, ale fyzicky je v poriadku, už je to len o nastavení hlavy. Ciele sú vysoké, koľko z 200 bodov sa nám podarí docieliť, uvidíme počas víkendu,” dodal Gemza.

Najviac, až 14 pretekárok, pricestuje z Talianska. Švajčiarky priletia do Popradu a priamo do dejiska sa v stredu alebo vo štvrtok helikoptérou prepraví najväčšia hviezda Svetového pohára v Jasnej Američanka Mikaela Shiffrinová. “Perfektne sme pripravili tréningovú trať, súťažnú sme zatraktívnili malými vlnami zo štartu obrovského slalomu. Zákruta na Priehybe je ináč klopená, asi ten oblúk budú stavať odlišne ako po minulé roky. Cieľ sme pri veľkom množstve snehu, ktoré je túto zimu, dali rovno. Myslím si, že je to výborné. Je to pripravené tak, že by sa tu mohlo jazdiť už zajtra. K dokonalosti chýbajú už iba trochu nižšie teploty. Sneh je dobrý, takže sme trať schválili,” povedal. „Snehová podložka je dostatočná, snehu máme dosť. Tento víkend sme dokončili úpravu súťažného kopca,” povedala športová riaditeľka podujatia SP Jana Palovičová.