Regióny Žilina Top

TÁTO obrovská INVESTÍCIA posúva SLOVENSKO vpred: Stovky LUKRATÍVNYCH miest, žiadna práca za pásom

Výskumné a vývojové centrum Schaeffler v Kysuckom Novom Meste. Zdroj: Schaeffler

KYSUCKÉ NOVÉ MESTO – Na Slovensku pribudla investícia, ktorá je v čase rozmachu elektromobilov pre nás významným míľnikom. Nemecká spoločnosť Schaeffler na Kysuciach otvorila nové vývojovo-testovacie centrum pre elektromobilitu za 20 miliónov eur. Uplatnenie v ňom postupne nájde až 500 špecialistov.

Nemecká spoločnosť Schaeffler má po celom svete 20 výskumno-vývojových centier, a práve najnovšie v Kysuckom Novom Meste je teraz najmodernejšie. Ide o výskumné a vývojové centrum, ktoré vyvíja produkty a komponenty pre elektromobilitu a inteligentné podvozkové systémy, určené napríklad pre automatizovanú jazdu. Investícia do jeho vybudovania dosiahla 20 miliónov eur, počet zamestnancov by sa mal do roku 2025 zvýšiť zo súčasných 350 na 500.

Veľký prínos pre Slovensko

Na Slovensku ide o jeden z najväčších vývojových projektov automobilového priemyslu. Štvorposchodové vývojové centrum má 4000 štvorcových metrov (m2) a ďalších 4000 m2 predstavujú priestory na testovanie s technológiami a testovacími stanicami. Dohromady na vývoj noviniek špecialistom ponúkne plochu s rozlohou až 8 000 štvorcových metrov. Teda ako veľké futbalové ihrisko.

Výskumné a vývojové centrum Schaeffler v Kysuckom Novom Meste. Zdroj: Schaeffler

Ako poukazuje DenníkN, táto investícia pomôže slovenskému priemyslu, ktorý je závislý od výroby automobilov, ľahšie zvládnuť odklon od áut na fosílne palivá. Ich výroba totiž v Únii dostane od roku 2035 červenú. Automobilky, ktoré chcú prežiť, musia prechádzať na vývoj a výrobu elektromobilov. Kto sa na novom trhu s elektromobilmi neuchytí, budete to znamenať jeho koniec.

Jeden z najväčších investorov na Slovensku

Pripomeňme, že Schaeffler nie je na Slovensku nováčikom. Práve naopak. Ako píše DenníkN, ide o jedného z najvýznamnejších investorov v krajine a zároveň aj najväčšieho subdodávateľa slovenského automobilového priemyslu. V kysuckej pobočke spoločnosti Schaeffler v súčasnosti pracuje 4300 ľudí. Nemecký investor však na Slovensku má fabriku nielen na Kysuciak, ale aj v Skalici. Spolu zamestnáva vyše osemtisíc ľudí, čo ho radí medzi najväčších zamestnávateľov v krajine.


Masívne PREPÚŠŤANIE a KRACH fabrík? Na Slovensko sa valí VÁŽNY problém: Vieme detaily