Regióny Žilina Martin

Tím USA pre civilno-vojenskú spoluprácu odovzdal martinským základným školám ozónové generátory

Zdroj: TASR / Erika Ďurčová

MARTIN – Americký tím pre civilno-vojenskú spoluprácu odovzdal v piatok v Martine základným školám (ZŠ) 245 ozónových generátorov v hodnote 75.000 USD. Podľa hovorkyne Ministerstva obrany (MO) SR Martiny Kovaľ Kakaščíkovej má dar veľvyslanectva Spojených štátov amerických prispieť k spomaleniu a zamedzeniu šírenia ochorenia COVID-19.

 

Zástupkyňa darcu a tímu civilno-vojenskej spolupráce americkej armády Madeline Gramlingová podotkla, že počas pandémie ochorenia COVID-19 veľmi trpia aj deti. “Vieme, že je veľmi dôležité, aby sa socializovali a pokračovali vo vyučovacom procese. Spolu s partnermi zo Strediska civilno-vojenskej spolupráce a psychologických operácií Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl (OS) SR sme prišli s nápadom na dezinfekciu tried generátormi ozónu. Veríme, že pomôžu vydezinfikovať miestnosti a zabezpečia, aby sa deti mohli učiť v bezpečnom a čistom prostredí,” povedala Gramlingová.

“Ako sa zvykne hovoriť, v núdzi spoznáš priateľa. V súčasnej situácii poznačenej pandémiou to platí dvojnásobne. Preto úprimne ďakujem zástupcom veľvyslanectva USA za pomoc vo forme daru na ochranu zdravia našich žiakov. Vďaka patrí aj príslušníkom OS SR, ktorí pomôžu tento dar sprostredkovať všetkým školám v Martine,” uviedol štátny tajomník MO SR Marian Majer. Primátor Martina Ján Danko ocenil spoluprácu mesta s misiou americkej armády v Martine. “Ich ponuka ma v dobrom zaskočila. Chcem sa poďakovať v mene všetkých detí a učiteľov z Martina, že sa budú môcť bezpečnejšie učiť. Pretože neviditeľný nepriateľ SARS-CoV-2 a jeho ďalšie mutácie sú možno aj okolo nás a ani o nich nevieme. Ale je tu technika, ktorá je schopná eliminovať ich prítomnosť a riziko na minimum,” dodal Danko. Tím príslušníkov Ozbrojených síl USA pôsobí v Martine v Stredisku civilno-vojenskej spolupráce a psychologických operácií Síl pre špeciálne operácie OS SR v zmysle platného mandátu schváleného Národnou radou SR.