Regióny Žilina Šport Jasná Top

V Jasnej sa zrodili svetové lyžiarske hviezdy. Žiarili tu Stenmark, Girardelli, Hessová aj Figiniová

Ilustračná foto. Zdroj: TASR / Branislav Račko

JASNÁ – Svetový pohár sa v Jasnej uskutoční už po piatykrát, no v novodobej histórii Slovenska je to iba druhý pokus. Prvé tri podujatia sa totiž konali ešte v ére Československa a to v rokoch 1979, 1982 a 1984. Dvakrát boli v Jasnej muži, v roku 1984 ženy. V Demänovskej doline sa predstavili najväčšie mená histórie zjazdového lyžovania. Ingemar Stenmark, Phil Mahre, Steve Mahre, Bojan Križaj, Gustavo Thöni, Marc Girardelli, Pirimin Zurbrigen, Erika Hessova, Perrine Pelenová, Paola Magoniová alebo Michaela Figiniová.

V Nízkych Tatrách to bol vždy obrovský športový sviatok a v období tvrdého socializmu jedno z mála podujatí, kde rozdiely medzi východom a západom išli bokom. O lyžovanie bol v Jasnej neskutočný záujem, veď pri trati sa tlačilo viac ako 50-tisíc divákov, pričom atmosféra bola ako na karnevale v Rio de Janeiro. Pritom je zaujímavé, že jeden z najslávnejších svetových zjazdárov a rekordér v počte víťazstiev vo Svetovom pohári (86), Švéd Stenmark odštartoval práve v Jasnej svoju obdivuhodnú kariéru. V roku 1974 tu dosiahol svoj prvý veľký úspech, keď sa stal juniorským majstrom Európy v obrovskom slalome. Stenmark napokon skončil s lyžovaním ako trojnásobný majster sveta a dvojnásobný olympijsky víťaz.

Svetový pohár z konca minulého storočia sa so súčasnosťou nedá porovnať. Veď iba na úprave tratí pracovali niekoľko dní stovky ľudí. Prevažne vojaci a dobrovoľní členovia horskej služby. Umelo zasnežované trate boli luxusom, sneh sa vozil z okolia na zjazdovku, kde sa ručne upravoval. Svah totiž nepripravovali ratraky ako dnes, ale od rána do večera ho celý týždeň ušliapavalo viac ako 500 vojakov. Obrovské rozdiely boli aj v ubytovacích možnostiach, vo vybavení tlačové strediska, kde neboli počítače ale maximálne písacie stroje. Socializmus bolo cítiť aj v službách a celkovom servise pre lyžiarov a ich tímy.

Možno aj preto trvalo 32 rokov, kým sa Svetový pohár v roku 2016 vrátil do Demänovskej doliny a na Slovensko. V súčasnosti je Jasná najmodernejšie zimné stredisko u nás a Petra Vlhová jedna z najlepších svetových zjazdárok, čo je ideálna kombinácia, aby sa Svetový pohár na Slovensku konal aj každý rok. A to aj napriek konkurencii, ktorá je pri organizovaní Svetového pohára mimoriadna.

Štart slalomu sa nachádza vo výške 1450 metrov nad morom, cieľ o 200 metrov nižšie, dĺžka trate je 601 metrov. V obrovskom slalome musia lyžiarky zvládnuť dvojnásobné prevýšenie a dĺžku 1224 metrov, sklon svahu je maximálne 37,14 a v priemere 32,68 percenta. “Mal som úsmev na tvári, keď som lyžoval dolu. Všetko je pripravené na svetovej úrovni. Nachystať cieľový priestor je tu vždy výzva pre zošikmenie svahu. S nádielkou snehu v tejto zime to organizátori zvládli veľmi dobre,” povedal riaditeľ ženských pretekov Svetového pohára v technických disciplínach Markus Mayr. “Zjazdovka je ako vždy v Jasnej dokonale pripravená. Všetko je tak, ako má byť, ako sa na podujatie Svetového pohára patrí. Dúfam, že počasie nám vydrží až do nedele,” ocenil prípravy technický delegát FIS Bohumír Zeman.