Regióny Žilina Martin

V Martine odovzdajú do užívania 30 nájomných bytov, časť nájomníkov vyžrebujú

Ilustračná fotografia, Zdroj: TASR / Branislav Caban

MARTIN – Do zoznamu nájomných bytov v Martine pribudne už o pár dní 30 bytov na Šoltésovej ulici, ktoré vznikli rekonštrukciou starej ubytovne. Nezisková organizácia Matra spoločne s mestom Martin investovali do rozšírenia nájomného bývania 1,2 milióna eur. Tlačová hovorkyňa mesta Zuzana Kalmanová agentúru SITA informovala, že 26 bytov pridelí bytová komisia, o nájomcoch zvyšných štyroch rozhodne žrebovanie.

 

Stará bytovka z roku 1946 slúžila posledných 25 rokov ako ubytovňa. Bola v dezolátnom stave a k väčšej investícii došlo až po 70 rokoch, keď opravu strechy spojili s nadstavbou a vzniklo tu dvanásť nových bytov. “Vlani sme začali s rekonštrukciou zvyšných podlaží, kde zo 45 buniek so spoločnými sociálnymi zariadeniami na chodbách vzniklo 30 plnohodnotných bytov. Polovica z nich sú dvojizbové byty s výmerou 55 metrov štvorcových, zvyšné byty sú jednoizbové, pričom 10 bytov má výmeru 26 metrov štvorcových a päť bytov výmeru 43 metrov štvorcových,” priblížil novovzniknuté nájomné bývanie v Martine riaditeľ Matra n. o. Ján Gallo.

Podľa Galla sú byty vhodné ako štartovacie byty pre začínajúce rodiny, ale registrujú aj žiadosti od osamelých dôchodcov, ktorí nevládzu platiť trhové nájomné. “O pridelenie bytu môžu žiadať noví záujemcovia, ale aj tí, ktorí už majú podanú žiadosť o nájomný byt. Žiadatelia o pridelenie bytu musia spĺňať podmienky organizácie Matra, n. o. vrátane zloženia finančnej zábezpeky na jej účet. Neúspešným záujemcom bude zábezpeka vrátená do piatich pracovných dní. V prípade úspešného žiadateľa organizácia uzavrie nájomnú zmluvu a zábezpeka bude vrátená po uplynutí šiestich mesiacov v prípade splnených povinností nájomcu,” priblížila podmienky prideľovania bytov hovorkyňa mesta.

Nové byty budú skolaudované a pripravené na bývanie v priebehu februára. Dvadsaťšesť z nich pridelí bytová komisia, o nájomcoch štyroch bytov rozhodne žreb. “Kombinácia prideľovania bytov komisiou a taktiež žrebovaním je podľa našich skúseností najlepším riešením, ktoré sa nám v minulosti osvedčilo. Vyzývam všetkých, ktorí majú o pridelenie bytu záujem, aby svoje žiadosti podali čo najskôr,” dodal Gallo. Známe sú už aj prepočty výšky nájomného vrátane nákladov spojených s užívaním bytu, v ktorých nie je zarátaná spotreba elektrickej energie. Štvorčlenná rodina v 2-izbovom byte bude platiť približne 360 eur, bezdetná dvojica za 1-izbový byt s výmerou 43 metrov štvorcových zaplatí mesačne 256 eur.