Regióny Žilina Dolný Kubín

V Oravskej knižnici Antona Habovštiaka pribudlo nové regionálne oddelenie

Ilustračná foto. Zdroj: pixabay

DOLNÝ KUBÍN – Oravská knižnica Antona Habovštiaka v Dolnom Kubíne rozšírila svoje služby prostredníctvom nového regionálneho oddelenia. Priestor vznikol pretvorením časti skladových priestorov na prvom poschodí historickej budovy bývalej banky s nepravidelným pôdorysom. Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia. Informoval o tom Marián Karcol z oravskej knižnice.

“Architektonický návrh zdôrazňuje unikátny charakter priestoru. Prísne pravouhlé línie štandardných regálov sú zjemnené kopírovaním línií stien, čím vzniká priestor, ktorý nielenže zlepšuje podmienky na uskladnenie a prístup k fondu, ale je tiež esteticky príťažlivý,” opísal Karcol.

Nové regály, vyrobené zo svetlej brezovej preglejky, podľa neho vizuálne presvetľujú a rozširujú priestor, vybavenie tiež zahŕňa komodu, ktorá spolu s regálmi vytvára jeden kompaktný celok a okrem toho, že slúži ako oddychové miesto pre návštevníkov, poskytuje tiež dodatočný úložný priestor na knižničné dokumenty. “Jednotlivé oproti sebe stojace kusy nábytku sú z estetického hľadiska prepojené stropnou konštrukciou a v kontraste s prirodzenou kresbou dreva má časť regálov ružovú povrchovú úpravu,” doplnil.

Miestnosti prešli aj rekonštrukciou

Zmeny nezahŕňajú len interiérové vybavenie. “V miestnosti bola nainštalovaná nová podlaha, ktorá materiálom i farebnosťou harmonizuje s novými regálmi, steny získali novú maľovku a novej stropnej konštrukcii bolo prispôsobené aj osvetlenie miestnosti,” priblížil ďalej Karcol.

Okrem Fondu na podporu umenia, ktorý na realizáciu projektu prispel sumou 7-tisíc eur, podporil modernizáciu regionálneho oddelenia aj zriaďovateľ knižnice, Žilinský samosprávny kraj, zvyšok financovala knižnica z vlastných prostriedkov.