Regióny Žilina

V Západných Tatrách spadli cez víkend dve veľké lavíny

Ilustračná foto. ZDROJ: FB/HZS

ZUBEREC – Dve veľké lavíny spadli uplynulý víkend v Západných Tatrách. Jedna zo Salatína, druhá za Čiernou vežičkou smerom k sedlu Parichvost. Keďže ide o frekventovanú lokalitu, obe lavíny prehľadali, i keď nebola priamo nahlásená nezvestnosť osôb. Na sociálnej sieti o tom informovali horskí záchranári s tým, že výsledok pátrania bol negatívny.

Lavína, ktorá sa uvoľnila z “Ypsilonu” zo Salatína, mala dráhu približne 600 metrov. Šírka nánosu bola cez 200 metrov, priemerná výška dva a pol metra, maximálna výška nánosu päť až šesť metrov. Lavína sa uvoľnila s dvoma skialpinistami. Obaja ostali na povrchu so zraneniami, ktoré im dovolili zostup dolinou pešo, keďže lyže mali polámané. Lavína za Čiernou vežičkou bola podľa Horskej záchrannej služby (HZS) o niečo menšia.

Horskí záchranári žiadajú všetkých, ktorí boli odborne poučení, majú potrebný výstroj a sú svedkami lavíny alebo nehody v horách, aby sa nevyhýbali pomoci a nebáli sa ju ponúknuť aj im. Najmä v prípade lavín upozornili, že je veľmi dôležitý čas a správne prehľadávanie. “Je na zamyslenie, že v sobotu počas preventívnej pátracej akcie bolo zapojených celkovo 20 osôb a spomedzi desiatok ľudí, ktorí si lavínu fotili a prechádzali popri nej, ponúkol svoju pomoc len jeden skialpinista,” uviedli z HZS.

Zároveň dodali, aby sa osoby, ktoré neboli odborne poučené, nepribližovali k miestu nehody z dôvodu hrozby možného pádu ďalších lavín.

Pre najvyššie polohy Nízkych, Vysokých a Západných Tatier je aktuálne vyhlásené mierne lavínové nebezpečenstvo, druhý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Vo Fatrách pod 1400 metrov nad morom je malá lavínová hrozba, prvý stupeň. Nad touto hranicou platí mierne nebezpečenstvo, druhý stupeň.